MSZ: W. Waszczykowski na posiedzeniu ministrów Spraw Zagranicznych NATO w Brukseli 

– Uzyskałem zapewnienie od moich partnerów, że wojskowa obecność będzie zagwarantowana w Polsce jeśli chodzi o żołnierzy i sprzęt, natomiast szczegóły dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki zostaną uzgodnione w ciągu najbliższych tygodni – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Opuszczam Kwaterę Główną w nastroju optymistycznym, ponieważ uzyskaliśmy przyrzeczenie, że interesy dotyczące bezpieczeństwa Polski zostaną uwzględnione – dodał minister po drugim dniu posiedzenia szefów dyplomacji w Kwaterze Głównej NATO.

To ostatnie spotkanie w takim formacie przed Szczytem NATO w Warszawie. Tradycyjnie sesja ministerialna była również okazją do odbycia przez ministra Waszczykowskiego spotkań dwustronnych m.in. z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philipem Hammondem i Kanady Stephanem Dionem. Te trzy kraje przewidują obecność swoich wojsk na terenie wschodniej flanki. – Rozmawialiśmy o sytuacji na południu, ponieważ sekretarz John Kerry jest bardzo zaangażowany w rozwiązanie tamtych konfliktów, ale jego konkluzja była również taka, że flanka wschodnia nie zostanie zmarginalizowana – będzie obecność wojskowa jeśli chodzi o sprzęt i żołnierzy – powiedział szef polskiej dyplomacji. Szef amerykańskiej dyplomacji podziękował również za wsparcie i zaangażowanie Polski w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie i poprosił o dalszą pomoc. Rozmowa z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych dotyczyła między innymi referendum na temat członkostwa w Unii Europejskiej, jakie w przyszłym miesiącu odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Głównym tematem rozmów plenarnych podczas drugiego dnia sesji ministerialnej było pogłębienie i rozwój współpracy NATO i Unii Europejskiej w sferze bezpieczeństwa w obliczu np. kryzysu migracyjnego. W spotkaniu wzięła udział Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federica Mogherini. – Uważamy za dużą wartość dodaną, jeżeli Unia Europejska i NATO są w stanie pracować coraz ściślej, ponieważ NATO i UE są unikatowymi partnerami i dzielą te same wartości oraz wyzwania – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szefowie dyplomacji dyskutowali także o sojuszniczej misji Resolute Support w Afganistanie. Przedmiotem debaty było utrzymanie zaangażowania sojuszników w misję na dotychczasowym poziomie oraz potwierdzenie długoterminowych ambicji politycznego partnerstwa z Afganistanem.

W czwartek, w pierwszym dniu posiedzenia, minister Witold Waszczykowski podpisał w imieniu Polski protokół o przystąpieniu Czarnogóry do NATO, co – jak przyznał – jest dowodem na to, że drzwi do Sojuszu pozostają otwarte. Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie, że na Szczycie w Warszawie Polska będzie gościć Czarnogórę w roli obserwatora. Rozmawiał także z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

MSZ/RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl