fot. PAP/EPA

Litwa: Myśliwce NATO startowały do rozpoznania rosyjskich samolotów

Myśliwce NATO chroniące przestrzeń państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu trzy razy startowały do rozpoznania rosyjskich samolotów. Polska pełni obecnie rolę państwa wiodącego w misji Sojuszu, Baltic Air Policing.

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wszystkich przypadkach chodziło o identyfikację rosyjskich samolotów wojskowych.

18 lutego był to samolot transportowy An-26, 20 lutego – powietrzny tankowiec Ił-78, 22 lutego – myśliwiec Su-30SM.

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie polskie myśliwce, stacjonujące w litewskiej bazie w Szawlach i myśliwce niemieckie, translokowane do estońskiej bazy Amari.

Od początku roku, kiedy to polskie F-16 przejęły na cztery miesiące nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich, odnotowano kilkanaście incydentów z udziałem samolotów rosyjskich.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach na Litwie, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w estońskim Amari.

PAP/RIRM

drukuj