Rosja zaniepokojona planami Pentagonu

Rosja wyraziła zaniepokojenie w związku z planami Pentagonu, dotyczącymi rozmieszczenia w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia dla 5 tys. amerykańskich żołnierzy.

– Z naszej strony jest to traktowane jako pierwszy krok naszych partnerów na drodze rewidowania Aktu Stanowiącego Rosja-NATO – powiedział przedstawiciel ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej cytowany przez dziennik „Kommiersant”.

Zgłoszona przez Pentagon propozycja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez amerykańskiego ministra obrony i Biały Dom.

Poseł Antoni Macierewicz z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej nie spodziewa się, żeby Rosja odpowiedziała na te zapowiedzi w sposób daleko idący.

– To jest dla nas ważny krok na przód, ale w żadnym stopniu niepełna realizacja naszego punktu widzenia. Nie sądzę, żeby miało to jakiekolwiek negatywne konsekwencje ze strony Rosji, bez względu na to, jak dzisiaj wypowiadają się politycy tego kraju – powiedział poseł Antoni Macierewicz.  

Akt Stanowiący Rosja-NATO, to porozumienie podpisane w maju 1997 roku przez Rosję i 16 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Reguluje ono podstawy wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa. Obie strony uznały w nim, że nie uważają się nawzajem za przeciwników.

RIRM

drukuj