Poznański Instytut Zachodni może zostać zlikwidowany

PiS apeluje do posłów z innych klubów parlamentarnych o podjęcie działań w celu uratowania Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Placówka, która zajmuje się badaniem stosunków polsko-niemieckich, znalazła się w dużym kryzysie i może zostać zlikwidowana.

Poseł Tadeusz Dziuba z PiS podkreśla, że w Polsce jest tylko jeden Instytut, który zajmuję się tą tematyką, dlatego – jak przyznaje – placówka powinna zostać zachowana w obecnej formie.

– Będzie to wyjątkowa strata dla naszej wspólnoty państwowej. Poznański Instytut Zachodni jest jedyną placówką niemcoznawczą w Polsce, wielce zasłużoną. Naszym interesem państwowym jest to, by ten Instytut nadal funkcjonował z dobrym skutkiem, w stabilnych warunkach, przez wiele kolejnych lat, ponieważ pozostałe kraje UE, w szczególności Niemcy, względem swoich sąsiadów prowadzą przemyślaną politykę i my Polacy potrzebujemy też zaplecza naukowego i eksperckiego do tego, by prowadzić podobną politykę względem naszych sąsiadów – podkreśla poseł Tadeusz Dziuba.      

Poseł proponuje, by Sejm uchwalił dla Instytutu odrębną ustawę, która ustabilizuje byt tej placówki. Projekt ustawy w tej sprawie został złożony półtora miesiąca temu do laski marszałkowskiej.

RIRM

drukuj