fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Znamy pierwsze miejsca wizyt Andrzeja Dudy

Berlin i Paryż to cel pierwszych podróży zagranicznych Andrzeja Dudy. O planach prezydenta elekta na łamach „Rzeczpospolitej” poinformował poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych.

To dwa dobre adresy pierwszych wizyt – podkreśla polityk. Mówiąc o dobrych relacjach z Niemcami powiedział, że zależą one m.in. od spełnienia czterech warunków. Wymienił tu m.in. przestrzeganie praw Polaków czy zniesienie blokady na budowę baz NATO w naszym kraju.

Europoseł, Karol Karski, były wiceminister spraw zagranicznych zwraca uwagę, że pierwsze wizyty zagraniczne głowy państwa mają charakter symboliczny. Zaznacza jednak, że wybór Berlina i Paryża to dobry prognostyk przyszłej polityki zagranicznej prowadzonej przez Andrzeja Dudę.

– Priorytety w stosunkach zagranicznych, które mają być realizowane w przyszłości. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i tak naprawdę musimy tą współpracę na odpowiednio dobrym poziomie utrzymać. Jednocześnie trzeba pamiętać, że z Berlina – jako pierwsza – pogratulowała pani kanclerz Angela Merkel. Położyła nacisk na te elementy, które do tej pory w stosunkach polsko- niemieckich były złe. Kwestia wizyty w Paryżu, tutaj trzeba zwrócić uwagę, że jest to tradycyjny Trójkąt Weimarski, w nawiązaniu do prezydenta elekta to tej figury geopoliczno – geometrycznej, mogłoby przynieść dobre rezultaty – powiedział europoseł, Karol Karski.

Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na prezydenta 6 sierpnia.

RIRM

drukuj