By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Posiedzenie inauguracyjne zespołu zajmującego się sędziami pokoju

O godz. 14.30 odbędzie się dziś posiedzenie inaugracyjne zespołu ds. sędziów pokoju, powołanego przez prezydenta RP. W spotkaniu weźmie udział Andrzej Duda.

Szef zespołu przy prezydencie, prof. Piotr Kruszyński, zaznaczył, że chce, aby do wakacji był gotowy pakiet rozwiązań dot. instytucji sędziów pokoju. Obejmie on najprawdopodobniej projekt zmian w konstytucji.

Punktem wyjścia do prac ma być przygotowana kilka lat temu „Biała księga w sprawie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sądów (sędziów) pokoju”. W 2018 roku dokument przygotowany przez prof. Piotra Kruszyńskiego został zaprezentowany na konferencji Kukiz’15.

Tymczasem gotowa jest już propozycja ws. sędziów pokoju przygotowana przez resort sprawiedliwości. Zakłada ona, że niezawodowi sędziowie, wybierani w wyborach powszechnych, będą orzekać w drobnych sprawach cywilnych i karnych. Rozpoznawane będą przez nich sprawy o wartości przedmiotu przestępstwa, wartości szkody lub wartości roszczenia do 10 tys. złotych.

Jak mówił na antenie TV Trwam wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś, resort jest gotowy przekazać swój projekt prezydenckiemu zespołowi, aby pracować nad nim wspólnie.

– Ponad 56-57 proc. Polaków popierą tę instytucję. 3 lata temu minister Zbigniew Ziobro spotkał się z Pawłem Kukizem i innymi środowiskami. Zobowiązaliśmy się wtedy, że przygotujemy odpowiednie zmiany. Zdecydowana większość ekspertów wskazuje, iż można wprowadzić instytucję sędziego pokoju, ale ona byłaby wtedy niekadencyjna i taka, że każdego kogo powołujemy, to powołujemy dożywotnio. Stąd zaproponowana zmiana w konstytucji i nadzieja na to, że drobne sprawy będą mogły być rozstrzygane przez sędziów pokoju – powiedział wiceminister Michał Woś.

Wraz z ustawą o sędziach pokoju Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w konstytucji. To wyjściowa propozycja sygnalizująca, które przepisy konstytucji winny zostać zmodyfikowane, by sędziowie pokoju mogli działać skutecznie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl