Polska i Kazachstan zacieśniają współpracę gospodarczą

Prezydent RP otworzył Dzień Polski na wystawie EXPO w Astanie. To drugi dzień oficjalnej wizyty szefa państwa polskiego w Kazachstanie. Andrzej Duda odbył już rozmowę z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Celem spotkania było zacieśnienie współpracy gospodarczej w najważniejszych dla gospodarek obszarach.

Prezydent otwierając narodowy dzień polski na Expo w Astanie mówił, że Polska w swym pawilonie pokazuje osiągnięcia nawiązujące do tematu przewodniego kazachstańskiej wystawy „Energia przyszłości”. Jak zaznaczył, pokazujemy w Kazachstanie wiele nowości dotyczących energii przyszłości.

– Pokazujemy w Kazachstanie – zgodnie z tematem wiodącym EXPO – wiele nowości dot. energii przyszłości, a wśród nich m.in. czyste technologie węglowe, sposoby wytwarzania energii z biomasy, innowacje w maszynach górniczych, sposoby digitalizacji rynku energii, budynki przyszłości czy sposoby rewitalizacji terenów poprzemysłowych – podkreślił Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego akcentował, że inteligentne i nowoczesne poszukiwanie źródeł energii ma ogromne znaczenie dla suwerenności energetycznej, którą można budować nie tylko w oparciu o posiadanie źródeł energii, ale także poprzez nowoczesne technologie. Andrzej Duda wskazał, iż Polska ubiega się o prawo do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi.

– Wierzę, że uzyska to prawo, ponieważ polska kandydatura została bardzo starannie przemyślana i przygotowana, a zaproponowany przez nas temat „City Re: Invented” dotyczy uniwersalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć miasta na całym świecie. Aby miasta stawały się atrakcyjnym, przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla swoich mieszkańców i odwiedzających, muszą stale się odradzać, odnawiać i rozwijać w oparciu o zasady społecznej współpracy – powiedział prezydent.

Podróż do Astany jest rewizytą szefa państwa polskiego po tym, jak pod koniec sierpnia zeszłego roku prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew przebywał w Polsce. Wówczas rozmowy koncentrowały się głównie na współpracy gospodarczej. Tegoroczna wizyta ma na celu dalsze pobudzenie tej kooperacji.

– Cieszę się, że dzisiaj – dzięki aktywności Pana prezydenta, jak i dzięki mojemu zaangażowaniu w to, żeby Państwa zachęcić do tej wzajemnej kooperacji między naszymi krajami – zaczynamy wracać na dobrą drogę, na której nasze państwa były 3-4 lata temu – tłumaczył Andrzej Duda.

– Kazachstan i Polska na przestrzeni ostatnich 25 lat wiążą mocne więzi przyjaźni. Między naszymi krajami rozwijają się obecnie dynamicznie stosunki gospodarcze. Stale rośnie liczba polskich przedsiębiorstw, które działają w Kazachstanie – mówił prezydent Kazachstanu.

Para prezydencka spotka się dziś także z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie. To bardzo często są kolejne pokolenia zesłańców. Obecnie w Kazachstanie 34 tys. osób deklaruje polskość, a drugie tyle ma w rodowodach polskie pochodzenie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj