Prezydent do sędziów NSA: Egzekwowanie orzeczeń jest „dotkliwą bolączką” procedury sądowej

Obywatele muszą długo czekać na egzekwowanie orzeczeń sądów; to jedna z „dotkliwych bolączek” procedury sądowo-administracyjnej – ocenił dziś prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podczas dzisiejszego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odczytał list prezydenta skierowany do uczestników spotkania.

Andrzej Duda ocenił w liście, że Naczelny Sąd Administracyjny jest jednym z filarów praworządnego ładu Rzeczypospolitej. Zauważył, że sądownictwo administracyjne wykonuje doniosłą pracę państwową i społeczną.

„Rozstrzyga spory pomiędzy obywatelem i organem administracji i wymierza sprawiedliwość. Stanowiska zajmowane przez NSA są wartościową prawną busolą, pozwalającą na eliminowanie rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych” – wskazał szef państwa polskiego.

Prezydent zwrócił też uwagę, że prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i składy orzekające sądów administracyjnych, mają kompetencje, co do sygnalizowania organom zwierzchnim istotnych naruszeń prawa lub okoliczności, mających wpływ na jej powstanie.

„Instytucja sygnalizacji jest dodatkowym instrumentem umożliwiającym sądom administracyjnym wymuszenie przestrzegania prawa przez organy administracji publicznej. Zachęcam panie i panów sędziów do wykorzystywania swoich kompetencji w tej mierze” – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak podkreślił, obywatele i inne podmioty prawa, nieraz długo muszą czekać na wypełnienie się sprawiedliwości.

„Zbyt często satysfakcja z uzyskanego w sądzie orzeczenia rozpływa się w długoletnich staraniach o wyegzekwowanie tego orzeczenia w praktyce. To jedna z dotkliwych bolączek naszej procedury sądowo-administracyjnej” – ocenił prezydent.

Prezydent dodał, że godzi to zwłaszcza w zasadę praworządności oraz zasadę prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie. Wskazał, że „zmiana tego niepokojącego stanu rzeczy powinna leżeć wszystkim na sercu”.

Zdaniem Andrzeja Dudy, sądy powinny być wyposażone we właściwe instrumenty kontroli oraz dysponować możliwością egzekwowania wydanych orzeczeń.

Wyraził też nadzieję, że instytucja postępowania mediacyjnego będzie wykorzystywana szerzej w sądownictwie administracyjnym.

Szef państwa polskiego przypomniał również, że zainicjował społeczną debatę, której celem jest wytyczenie zmian w konstytucji.

„Mam nadzieję, że nie zabraknie w tej debacie głosów wybitnych ekspertów pań i panów sędziów. Jestem przekonany, że przeprowadzenie w tym roku referendum konsultacyjnego dodałoby wymiaru wielkiemu świętu Polaków (100-lecia odzyskania niepodległości – PAP)” – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też sędziom NSA za codzienną pracę.

„Składam wyrazy szacunku i uznania paniom i panom sędziom za państwa ogromnie odpowiedzialną i wartościową pracę dla dobra Rzeczypospolitej i polskich obywateli” – powiedział Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl