fot. episkopat.pl

Prezydent powoła sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

Prezydent Andrzej Duda powoła dziś sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Uroczystość odbędzie się o godzinie 14.00 w Pałacu Prezydenckim – poinformował prezydencki minister Błażej Spychalski.

Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim zostało opublikowane obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Do objęcia były łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgłoszenia nadesłało ok. 200 kandydatów.

Poszczególnymi wnioskami zajmowały się zespoły Krajowej Rady Sądownictwa, po czym Rada wyłoniła kandydatury. Ostateczna lista z rekomendacjami KRS na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN została wysłana w poniedziałek do prezydenta Dudy.

Dzisiejsze nominacje to kontynuacja konsekwentnej reformy polskiego wymiary sprawiedliwości – mówi poseł PiS, członek KRS Stanisław Piotrowicz.

– Krajowa Rada Sądownictwa funkcjonuje normalnie. Mamy już za sobą nominacje do Sądu Najwyższego, a więc KRS podjęła uchwały, jakiś czas temu występując do pana prezydenta z wnioskiem o nominacje na sędziów SN, do Izby Cywilnej, do Izby Karnej, do Izby Dyscyplinarnej i do izby, która będzie zajmowała się skargami nadzwyczajnymi. W dniu dzisiejszym pan prezydent wręczy nominacje do Izby Dyscyplinarnej SN – powiedział poseł Piotrowicz.

Po wręczeniu nominacji sędziowskich Izba Dyscyplinarna SN będzie już obsadzona w znacznej części i będzie mogła funkcjonować w sposób określony w ustawie – zaznaczył Stanisław Piotrowicz.

Zmiany w Sądzie Najwyższym są wprowadzane na mocy nowelizacji, którą przygotował resort sprawiedliwości.

RIRM

drukuj