fot. flickr.com

Polskie siły zbrojne monitorują działania zbrojne Rosji

Polskie Siły Zbrojne monitorują niezapowiedziane działania zbrojne Rosji. Meldunki na bieżąco otrzymuje Prezydent RP, Premier i Minister Obrony Narodowej.

Polska pozostaje również w stałym kontakcie z sojusznikami – nie ma obecnie żadnego zagrożenia dla naszego kraju. Poinformował polski resort obrony narodowej po odprawie szefostwa: Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego.

Zwołał ją szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz po uzyskaniu informacji o sprawdzeniu gotowości bojowej wojsk rosyjskich – mówi rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

– Według Rosji w działaniach tych uczestniczy sto tysięcy żołnierzy, którzy są przemieszczani na odległościach od 500 do 2 tys. kilometrów. Zaangażowane są w to wszystkie rodzaje wojsk. Ministerstwo Obrony Rosji przekazało te informacje na temat podjętych działań polskiemu attaché oraz attaché pozostałych państw NATO. Nasze siły zbrojne stale monitorują sytuacje. Meldunki na bieżąco otrzymują – pan prezydent, pani premier i minister obrony narodowej. Jesteśmy również w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami. Oczywiście odbieramy to sprawdzenie gotowości bojowej Rosji, jako kolejną prowokacyjną próbę wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem najbogatszych państw świata, czyli szczytu G20 – komentuje Bartłomiej Misiewicz.

W czwartek Rosja rozpoczęła niezapowiedzianą kontrolę gotowości bojowej i mobilizacyjnej w Zachodnim, Centralnym i Południowym Okręgu Wojskowym oraz w wojskach powietrznodesantowych i lotnictwie transportowym. Ćwiczenia mają potrwać do 31 sierpnia bieżącego roku.

 

RIRM

drukuj