fot. PAP/Marcin Bielecki

Szef MON: WP zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt

Wojsko Polskie jest doświadczone i dobrze wyszkolone, zasługuje na najnowocześniejszy sprzęt – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas przekazania kolejnych moździerzy Rak 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie).

„Wojsko Polskie jest wojskiem doświadczonym, jest wojskiem dobrze wyszkolonym, a więc zasługuje na to, żeby dysponować najnowocześniejszym sprzętem. Tak jest w przypadku samobieżnych moździerzy Rak” – powiedział minister obrony.

Podkreślił, że moździerz, posadowiony na podwoziu KTO Rosomak, to polska konstrukcja, produkowana przez Hutę Stalowa Wola oraz że jest to „sprzęt należący do najnowocześniejszych w swojej kategorii” i jest dobrze oceniany przez żołnierzy.

Powtórzył, że WP musi być liczniejsze i powinno być wyposażane – kiedy to możliwe – w uzbrojenie krajowej produkcji. Stąd – dodał – zamówienia na moździerze Rak, samobieżne armatohaubice Krab, karabinki Grot, pistolety Vis, ciężarówki Jelcz i radary z PIT Radwaru.

Oprócz sprzętu produkowanego w polskich zakładach zbrojeniowych wyposażamy Wojsko Polskie także w sprzęt, który należy do najnowocześniejszych, ale nie jest produkowany w Polsce” – powiedział Mariusz Błaszczak, wskazując na negocjacje w sprawie amerykańskich samolotów bojowych F-35.

Szef MON zwrócił uwagę na porozumienie między Pentagonem i koncernem Lockheed Martin przewidujące spadek cen za F-35. Jak poinformował amerykański koncern, cena maszyn ma w kolejnych transzach spaść o ponad 12 proc., co w przypadku wersji F-35A, którą jest zainteresowana Polska, oznacza poniżej 80 mln dolarów za sztukę.

Szef MON przypomniał, że żołnierze z 12. BZ wyjadą na misję ONZ do Libanu. Rezygnację z udziału w misjach Narodów Zjednoczonych przez poprzedni rząd nazwał błędem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl