Przyjęto wstępny projekt budżetu na rok 2017

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na rok 2017. Zakłada on, że PKB ma wzrosnąć o 3,6 procent, deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,9 procent PKB, a inflacja 1,3 procent. Deficyt ma być nie większy niż 59 mld 300 mln zł. Przyszłoroczne dochody budżetu wyniosą 324 mld zł, zaś wydatki 383 mld zł.

Przez miesiąc będą trwały dyskusje w Radzie Dialogu Społecznego oraz rozmowy Ministerstwa Finansów z pozostałymi ministerstwami. We wrześniu pełny dokument ma trafić do parlamentu.

Rząd jest zdeterminowany, by odbudowywać dochody podatkowe budżetu, utrzymać stabilność finansów publicznych przy wsparciu wzrostu gospodarczego – powiedziała po posiedzeniu premier Beata Szydło.

– Aby racjonalnie wydawać pieniądze i utrzymać stan finansów publicznych w jak najlepszej kondycji; żeby był niski deficyt i żebyśmy mogli móc powiedzieć, że odbudowujemy finanse państwa, że tworzymy system, który jest stabilny, który jest przewidywalny, a z drugiej strony realizujemy te najważniejsze priorytety, najważniejsze cele, które zakłada rząd – związane z naszą polityką prorodzinną, prospołeczną, bezpieczeństwa i to najważniejsze wyzwanie, czyli polityka rozwojowa – zaznaczyła premier Beata Szydło.

W projekcie ustawy budżetowej uwzględniono planowane zmiany dotyczące wieku emerytalnego oraz kontynuację programu 500 plus – podkreślił minister finansów Paweł Szałamacha.

– W przyszłym roku będziemy realizować w pełni nie tylko sztandarowy program i wielki nasz sukces polityki prorodzinnej, czyli program powszechnego wsparcia rodzin 500 plus. Dzisiaj dokonaliśmy wielkiego przełomu. Jest on finansowany na bezpiecznym poziomie pomimo, że nie ma 9 mld jednorazowych wpływów z aukcji na internet szerokopasmowy LTE. Finansujemy także szereg innych zamierzeń. Jest potrzebna rezerwa na decyzje, co do obniżonego wieku emerytalnego. O 2 mld będą wyższe wydatki infrastrukturalne w budżecie ministra Adamczyka na programy kolejowe i drogowe. Uruchomiony zostanie program przekopu przez Mierzeję Wiślaną – wskazał minister Paweł Szałamacha.

We wstępnym projekcie budżetu na rok 2017 rząd zakłada wpływy z podatku od sklepów na 1,6 mld zł – poinformował szef resortu finansów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl