fot. PAP/EPA

Niemcy: Postęp w negocjacjach o utworzeniu rządu

Są pierwsze postępy w negocjacjach dotyczących utworzenia nowego rządu w Niemczech. Partie chadeckie CDU/CSU porozumiały się z socjaldemokratyczną SPD w sprawie obniżenia podatku dochodowego dla zamożnych.

Niemieckie partie chadeckie CDU/CSU oraz socjaldemokratyczna SPD zrobiły pierwszy krok w kierunku porozumienia i utworzenia wspólnego rządu. Wstępnie uzgodniły obniżenie podatku dochodowego dla zamożnych – podaje agencja Reutersa.

– Pracowaliśmy bardzo poważnie i obiektywnie. Jesteśmy pozytywnie nastawieni, jeśli chodzi o ograniczenie swobody finansowej – mówi Julia Klöckner z CDU.

Najwyższa stawka podatkowa ma obowiązywać osoby, które zarabiają co najmniej 60 tys. euro rocznie. Dotychczas próg ten wynosił prawie 54 tys. euro.

– Zrobiliśmy duży postęp, który przemieni się w coś więcej – zaznacza Reiner Haseloff z CDU.

Jednak kwestie gospodarczo-ekonomiczne to nie najważniejszy problem, z którym muszą zmierzyć się ewentualni przyszli koalicjanci. Największy spór między CDU/CSU a SPD dotyczy polityki migracyjnej. Chadecy chcą jej zaostrzenia, socjaldemokraci nie – mówi Peter Kauder z CDU.

– Jeśli wszyscy się skupią i atmosfera nadal będzie tak dobra jak w ostatnich dniach, to może coś się zmieni. Przed nami jednak jeszcze wiele pracy – wskazuje polityk.

To już kolejna tura rozmów między CDU/CSU a SPD w sprawie utworzenia koalicji. Negocjacje mają zakończyć się w nocy z czwartku na piątek. Od wyborów parlamentarnych minęły już ponad trzy miesiące, a Niemcy nadal nie utworzyły nowego rządu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj