Niemcy: Szef MSW krytykowany za sugestię dot. świąt muzułmańskich

Sugestia szefa MSW Niemiec Thomasa de Maiziere’a, by zastanowić się nad ewentualnym wprowadzeniem świąt muzułmańskich w tych częściach Niemiec, gdzie mieszka wielu muzułmanów, spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem polityków z jego własnego obozu politycznego.

„Jestem gotów do rozmowy o tym, czy należy ustanowić jakieś muzułmańskie święto. Być może należałoby to uczynić. W niektórych częściach kraju dzień Wszystkich Świętych jest świętem, a w innych nie” – powiedział de Maiziere na wiecu wyborczym w Wolfenbuettel w Dolnej Saksonii.

„Dlaczego w okolicach zamieszkałych przez muzułmanów nie miałoby być islamskich świąt?” – pytał szef resortu spraw wewnętrznych.

Pomysł polityka CDU nie spodobał się jego kolegom z bawarskiej CSU.

„Nasze chrześcijańskie dziedzictwo nie może być przedmiotem negocjacji” – powiedział Alexander Dobrindt, były minister transportu, a od niedawna szef parlamentarzystów CSU w Bundestagu.

„Wprowadzenie w Niemczech islamskich świąt nie wchodzi w rachubę” – podkreślił polityk CSU w wywiadzie dla sobotniego wydania „Bilda”.

Jego partyjny kolega Stephan Mayer podkreślił, że Niemcy są od stuleci krajem o chrześcijańskiej tradycji. Jego zdaniem nie ma żadnych dowodów na to, że islam należy do Niemiec. Polityk CDU Wolfgang Bosbach zauważył, że zamiast o islamskich świętach w Niemczech powinno się raczej dyskutować o tym, kiedy kraje islamskie zapewnią chrześcijanom swobodę religijną.

„Nie zgodzę się na święta islamskie” – powiedział szef MSW Bawarii Joachim Herrmann.

Natomiast przewodniczący SPD Martin Schulz stanął w obronie krytykowanego de Maiziere’a.

„Należy zastanowić się nad tą propozycją” – powiedział socjaldemokrata.

W Niemczech mieszkają ponad cztery miliony muzułmanów pochodzących głównie z Turcji. W minionych dwóch latach społeczność muzułmańska powiększyła się o ponad milion migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Decyzje w sprawie świąt religijnych podejmują władze krajów związkowych (landów).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl