Niemcy: Merkel gotowa do rozmów z Macronem o wzmocnieniu strefy euro

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zasygnalizowała gotowość do rozmów z francuskim prezydentem elektem Emmanuelem Macronem o wspólnym programie inwestycyjnym i umocnieniu strefy euro. O jej wypowiedzi na wiecu wyborczym w Duesseldorfie informuje w piątek prasa.

„Nowy prezydent Emmanuel Macron chce zreformować swój kraj” – powiedziała Merkel w czwartek wieczorem podczas spotkania zorganizowanego przez redakcję lokalnej gazety „Rheinische Post”.

Szefowa niemieckiego rządu opowiedziała się za pogłębioną współpracą z Francją – „najważniejszym partnerem Niemiec w Europie”.

„Możemy zastanowić się nad wspólnymi programami inwestycyjnymi, ponieważ w dziedzinie cyfryzacji Niemcy również mają wiele do nadrobienia” – powiedziała.

Jak zaznaczyła, sama też myśli od 2013 roku o oddzielnym budżecie eurolandu, z którego można by wspierać kraje wprowadzające reformy.

Merkel wyraziła ponadto gotowość do współpracy z Francją w dziedzinie walki z bezrobociem.

„Chciałabym wspólnie z Macronem opracować projekty, które przyniosą szybko nadzieję ludziom nie mającym pracy” – powiedziała.

„To jasne: Niemcom będzie się dobrze powodziło tylko wtedy, gdy i Europie będzie dobrze” – zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Politycy rządzącej CDU deklarowali po wygranej Macrona w wyborach gotowość Niemiec do pomocy dla Francji, unikali jednak konkretów.

Przedstawiciele współrządzącej SPD zajmują bardziej jednoznaczne stanowisko. Za niemiecko-francuskim funduszem inwestycyjnym opowiedział się wcześniej szef MSZ Niemiec, polityk SPD Sigmar Gabriel. Pomysł odrębnego budżetu strefy euro poparł z kolei kandydat SPD na kanclerz Martin Schulz.

Głównymi założeniami programu wyborczego Macrona w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej było zacieśnienie współpracy z Berlinem i umocnienie pozycji Francji w Unii Europejskiej. Prezydent elekt proponował też utworzenie budżetu strefy euro oraz powołanie ministra finansów eurolandu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl