fot. PAP/EPA

Prezydent Macron za ograniczeniem liczby parlamentarzystów

Występując w poniedziałek w Wersalu przed połączonymi dwiema izbami parlamentu, prezydent Francji Emmanuel Macron opowiedział się za ograniczeniem liczby parlamentarzystów do jednej trzeciej obecnego stanu.

„Mniej liczny parlament, ale wzmocniony środkami działania, to parlament, gdzie praca przebiega płynniej (…), to parlament, który pracuje lepiej” oświadczył Macron, apelując o „działanie” i „skuteczność” na wszystkich poziomach władzy.

Obecnie izba niższa parlamentu, czyli Zgromadzenie Narodowe liczy 577 deputowanych, a izba wyższa, Senat – 348 senatorów.

Macron, który w maju wygrał wybory prezydenckie, zwołał sesję połączonych izb parlamentu, czyli Kongresu, w pałacu w Wersalu. Przedstawił na nim główne założenia swojej pięcioletniej kadencji szefa państwa i rządu.

W kampanii wyborczej zapowiadał zwoływanie Kongresu co roku. Dotąd posiedzenia Kongresu były rzadkie. Centroprawicowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy wystąpił przed deputowanymi i senatorami w Wersalu w 2009 roku, w szczytowej fazie kryzysu finansowego i bankowego. Jego następca, socjalista Francois Hollande, zwołał Kongres w listopadzie 2015 roku po serii zamachów terrorystycznych w kraju.

PAP/RIRM

drukuj