2 sierpnia we francuskim Rouen pogrzeb zamordowanego księdza

Uroczystości pogrzebowe księdza Jacquesa Hamela odbędą się we wtorek 2 sierpnia w Rouen. Ksiądz Jacques Hamel, został zamordowany podczas ataku islamistów na kościół Saint-Etienne-Du-Rouvray w północnej Francji.

Archidiecezja Rouen poinformowała, że obrzędy pogrzebowe odbędą się w katedrze Notre Dame o godz. 14.00 w Rouen, następnie kapłan zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu.

Dziś wieczorem w kościele św. Teresy w Saint-Etienne-du-Rouvray będzie sprawowane modlitewne czuwanie w intencji zamordowanego księdza.

Kościół w Saint-Etienne, gdzie islamiści dopuścili się zbrodni, zostanie otwarty dopiero za kilka tygodni. Przedtem, w związku z aktem desakralizacji świątyni, poprzez krwawy zamach, w świątyni musi zostać przeprowadzony rytuał pokutny.

Do napaści terrorystycznej doszło w ubiegły wtorek. Dwaj uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do katolickiego kościoła we francuskim Saint-Etienne-du-Rouvray podczas nabożeństwa sprawowanego przez księdza Jacquesa Hamela. Pięć osób uczestniczących w Mszy św. wzięli jako zakładników, zaś 85-letniemu kapłanowi, terroryści podcięli gardło oraz ciężko ranili jedną osobę. Gdy sprawcy opuścili kościół, zostali zabici przez policjantów. Napastnicy byli powiązani z terrorystycznym ugrupowaniem ISIS.

Przyjaciele określają zmarłego kapłana jako człowieka gotowego do działań, dobrodusznego. – Był skromny, nieśmiały i „zawsze miał coś do zrobienia” – wspomina proboszcz sąsiedzkiej parafii w rozmowie z dziennikiem „La Croix”. Natomiast przewodniczący związku muzułmańskiego Normandii, Mohammed Karabila, mówił dla „Le Figaro”, że „szczególną charyzmą” ks. Hamela było jego „życie dla idei i jego religii”.

Niedziela.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl