Papież zjadł obiad z młodymi. „To było jak przebywanie z naszym ojcem”

W trakcie sobotniego obiadu Ojciec św. Franciszek odpowiadał na pytania 13 młodych ze wszystkich kontynentów. „Dał nam dobre rady dotyczące ewangelizacji” – wskazywał Jose Pasternak z Brazylii. „Powiedział, żebyśmy – jako młodzi katolicy – nie tracili nadziei” – zaznaczyła Fatima Leung-Wai z Nowej Zelandii.

Na wspólnym obiedzie z Papieżem pojawili się młodzi z m.in. Ukrainy, Wietnamu, Polski, Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nowej Zelandii, Brazylii, Kolumbii czy Rosji.

Jak wskazywali młodzi, Ojciec Święty chętnie odpowiadał na ich pytania, udzielał rad, a także dzielił się swoimi przeżyciami, opowiadając o odczuciach, jakie towarzyszą mu od momentu wyboru na Stolicę Piotrową. „Ojciec Święty był niesłychanie zadowolony, że mógł przebywać z nami – młodymi” – zauważył Jose Pasternak z Brazylii.

W każdej chwili odpowiadał na nasze pytania. Ojciec Święty mówił o bardzo konkretnych rzeczach, ale zawsze odnosząc się do Biblii, zawsze miał dobrą odpowiedź na wszystko. Zadawaliśmy mu pytania dotyczące modlitwy, co miał na myśli, jak się modli, jak spowiada, o tym wszystkim nam opowiadał. (…) Dał nam dobre rady dotyczące ewangelizacji. Cały czas w klimacie braterstwa, radości, żartował sobie, jak ma to w zwyczaju robić. Wyszedłem z tego spotkania wzbogacony – akcentował Jose Pasternak.

W trakcie posiłku Papież apelował do młodych, aby nie tracili nadziei, zawsze – chodząc po ulicach – byli sobą. Na pokorę i otwartość Franciszka uwagę zwróciła  Fatima Leung-Wai z Nowej Zelandii.

Jak przyznała Paula Mora z Kolumbii, od momentu wyboru na Stolicę Piotrową Ojcu św. towarzyszy niezwykły pokój, będący darem Bożym.

Był taki moment, kiedy zapytałam Ojca Świętego, jak się czuł, kiedy został wybrany na Papieża. Odpowiedział: „Poczułem wielki spokój i nie utraciłem tego spokoju do tej pory”. (…) On jest pełen pokoju i pokory. To było wspaniałe, to było jak przebywanie z naszym ojcem, jakbyśmy byli jego dziećmi – mówiła Paula Mora.

Na pytanie młodej Kolumbijki o to, jak ewangelizować, Ojciec św. odpowiedział: „Zamiast mówić, lepiej jest czynić, przekazywać tę nowinę za pomocą naszych postaw i czynów”.

Obiad Papieża z młodymi, będący tradycją Światowych Dni Młodzieży, przygotowały Siostry Sercanki. Na stole pojawiły się m.in. pierogi z farszem z ogonów wołowych i filet z polskiego indyka. Na deser zaserwowano sernik.

RIRM

drukuj