fot. PAP/EPA

Papież: nieść nadzieję i budować lepszy świat

Nieście nadzieję i działajcie na rzecz budowy lepszego świata, mimo trudności i smutnych wydarzeń – taki apel do wiernych wystosował w niedzielę papież Franciszek w związku z kończącym się 20 listopada Rokiem Świętym dedykowanym miłosierdziu.

Na tydzień przed uroczystym zakończeniem obchodów Roku Miłosierdzia w niedzielę zamykane są Drzwi Święte w katedrach i sanktuariach na całym świecie, a także w trzech papieskich bazylikach w Rzymie: Świętego Pawła za Murami, Świętego Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański papież powiedział: „Pozostawać mocni w Panu, podążać w nadziei, pracować na rzecz budowy lepszego świata, mimo trudności i smutnych wydarzeń, które naznaczają życie osobiste i zbiorowe – oto, co naprawdę się liczy”.

Właśnie w tej perspektywie chcemy umieścić zaangażowanie, jakie wynika z tych miesięcy, w których przeżyliśmy z wiarą Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia – wskazał Papież.

Ojciec św. podkreślił, że Rok Święty pobudzał z jednej strony do spoglądania ku Królestwu Bożemu, a z drugiej do „budowy przyszłości na tej ziemi”.

W rozważaniach papież Franciszek mówił też, że na świecie zawsze są ludzie, którzy „spekulują na ludzkiej potrzebie bezpieczeństwa”.

Jezus – dodał – przestrzega przed wieloma fałszywymi mesjaszami, by nie dać się sterroryzować i zdezorientować przez wojny, rewolucje i katastrofy, bo i one należą do realiów tego świata.

W czasie spotkania z tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra papież Franciszek ogłosił też, że do bazyliki watykańskiej powrócił po konserwacji najstarszy przechowywany tam krzyż z drewna, pochodzący z XIV wieku.

PAP/RIRM

drukuj