fot. PAP/EPA

Irak: armia wyzwoliła z rąk ISIS starożytny Nimrud niedaleko Mosulu

Armia iracka poinformowała w niedzielę, że jej siły wyparły dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) ze stanowiska archeologicznego oddalonego o ok. 30 km od Mosulu, gdzie znajdowały się pozostałości po starożytnym asyryjskim mieście Nimrud.

Żołnierze 9. dywizji zbrojnej całkowicie wyzwolili miasto Nimrud i wznieśli iracką flagę nad jego zabudowaniami, wcześniej powodując po stronie tzw. Państwa Islamskiego straty w ludziach i sprzęcie – głosi komunikat wydany przez iracką armię.

Stanowisko archeologiczne Nimrud jest położone ok. 30 km na południowy wschód od Mosulu, bastionu ISIS w północnym Iraku, który irackie siły rządowe usiłują odbić z rąk dżihadystów. Nimrud znajduje się w miejscu jednej ze stolic imperium asyryjskiego. Starożytne miasto powstało w XIII wieku p.n.e. na wschodnim brzegu rzeki Tygrys.

W kwietniu 2015 roku IS opublikowało nagranie wideo, na którym pokazano, jak dżihadyści niszczą bezcenne archeologiczne stanowisko przy pomocy młotów pneumatycznych, spychacza i materiałów wybuchowych. Niszczenie Nimrudu UNESCO nazwało zbrodnią wojenną.

PAP/RIRM

drukuj