Podróż apostolska Ojca św. Franciszka do Birmy i Bangladeszu

Ojciec św. Franciszek wyruszy jutro w kolejną podróż apostolską do Azji. Tym razem papież odwiedzi Birmę i Bangladesz. To kraje, gdzie chrześcijanie stanowią zdecydowaną mniejszość.

Podróż apostolska Ojca Świętego do Birmy i Bangladeszu będzie trzecią azjatycka pielgrzymką papieża, po tym jak w sierpniu 2014 roku odwiedził on Koreę Południową, a w styczniu 2015 roku Filipiny. Miastem, od którego Ojciec Święty rozpocznie swoją pielgrzymkę do Birmy, w której 85 proc. ludności wyznaje buddyzm, będzie stolica kraju, Rangun.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi ponieważ papież przyjeżdża do nas pierwszy raz od wielu lat – podkreślają mieszkańcy Birmy.

Dla liczącej 5 proc. chrześcijan wspólnoty katolickiej w Birmie przyjazd Ojca Świętego to wielka radość.

 – Mamy tu tak wiele grup etnicznych, różnorodność religii, więc papież chce zachęcić do jedności i miłości do siebie nawzajem, miłości do innych religii i grup etnicznych – mówi ks. kard. Charles Maung Bo, arcybiskup Rangun.

Na spotkanie z papieżem oczekują także przedstawiciele mniejszości Rohindża.  To muzułmańska grupa etniczna poddawana prześladowaniom w buddyjskiej Birmie. Tamtejsze władze nie uznają Rohindżów za obywateli ani za grupę o własnej tożsamości. Uważani są oni za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie. Dlatego masowo uciekają oni do Bangladeszu.

 – Papież nie będzie się  powstrzymywał  od mówienia tego, co czuje i co myśli, ale z drugiej strony nie chce, aby jego obecność w Birmie stwarzała trudności dla samych ludzi, w tym przypadku dla Rohindża, więc tak naprawdę, nikt nie wie, co zamierza zrobić, a to sprawia, że ​​podróż staje się bardzo delikatna – zaznacza Philip Pullella, korespondent Reuters.

Pielgrzymkę do Birmy Ojciec św. Franciszek zakończy 30 listopada. Następnie papież uda się do Bangladeszu, w którym ponad 90 proc. mieszkańców stanowią muzułmanie. Będzie to druga wizyta papieża w tym kraju. Pierwszy, w 1986 roku, przybył tam święty Jan Paweł II. W trakcie wizyty Ojciec Święty spotka się z prezydentem Bangladeszu, szefem dyplomacji oraz z pozostałymi przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym. Papież weźmie także udział w spotkaniu ekumenicznym i międzyreligijnym na rzecz pokoju.

– W tym dialogu z pewnością papież Franciszek opowie o tym, jak chrześcijanie patrzą na inne religie, jak wszyscy ludzie powinni patrzeć na siebie nawzajem, aby religie nigdy nas nie rozdzielały, ale zjednoczyły. I to jest przesłanie, które czuję, że papież skieruje do narodu – mówi ks. kard. Patrick D’Rozario, arcybiskup Dhaki.

Podróż apostolska Ojca Świętego do Birmy i Bangladeszu zakończy się 2 grudnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj