Papieski list do rodzin

Specjalnym listem Papież zachęca wszystkie rodziny, by modliły się za nadzwyczajne zgromadzenie ogólne Synodu Biskupów, planowane na październik b.r. Jego tematem są bowiem: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

Franciszek podkreśla, że to ważne spotkanie angażuje wszystkich członków Ludu Bożego. Aktywnie uczestniczą oni w jego przygotowaniu „poprzez konkretne propozycje i niezbędny wkład modlitwy. Wsparcie modlitewne jest niezwykle potrzebne i znaczące, zwłaszcza z Waszej strony, drogie rodziny – pisze Ojciec Święty.

To zgromadzenie synodalne jest bowiem poświęcone szczególnie Wam, Waszemu powołaniu i misji w Kościele i w społeczeństwie, problemom małżeństwa, życia rodzinnego, wychowaniu dzieci oraz roli rodziny w misji Kościoła – zwrócił uwagę Ojciec Święty.

Papież prosi, zatem rodziny o modlitwę, aby Duch Święty „oświecił ojców synodalnych i prowadził ich w tym niełatwym zadaniu”. Przypomina, że rok po Synodzie nadzwyczajnym zbierze się jego zgromadzenie zwyczajne na ten sam temat. Krótko przed nim, we wrześniu przyszłego roku, odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Ojciec Święty zachęca do wspólnej modlitwy za te trzy wydarzenia, by przez nie „Kościół podjął prawdziwą drogę rozeznania i odpowiednie środki duszpasterskie”. Ma on „pomóc rodzinom w stawieniu czoła aktualnym wyzwaniom ze światłem i mocą, które pochodzą z Ewangelii”.

Papieski list do rodzin nosi datę 2 lutego 2014 r. Nawiązując do obchodzonego w tym dniu Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni, Franciszek zwraca uwagę, że doszło wtedy do spotkania pokoleń: Maryi i Józefa z Dzieciątkiem oraz dwojga starców, Symeona i Anny.

„Naprawdę Jezus sprawia, że pokolenia spotykają się i jednoczą! On jest niewyczerpanym źródłem tej miłości, która przezwycięża wszelkie zamknięcie, każdą samotność i smutek – pisze Ojciec Święty do rodzin.

Na Waszej drodze życia rodzinnego dzielicie ze sobą wiele pięknych chwil: posiłki, odpoczynek, pracę domową, zabawy, modlitwy, podróże i pielgrzymki, dzieła solidarności. Jednakże, jeśli nie ma miłości, wówczas brak radości, a prawdziwą miłość daje nam Jezus: On daje nam swoje Słowo, które oświeca naszą drogę; daje nam Chleb życia, który podtrzymuje codzienny trud naszego pielgrzymowania – powiedział papież Franciszek.

Prosząc rodziny, by modliły się za Synod, Papież sam również poleca się ich modlitwie.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl