fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Otwórzmy nasze serca na uchodźców

„Otwórzmy nasze serca na uchodźców” – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w obchodzony dziś Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez ONZ. Papież mówił o potrzebie uwolnienia się od „fałszywej religijności”.

Zwracając się do wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański, papież Franciszek oświadczył: „Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, promowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych pod hasłem <<Razem możemy dokonać zmian>>”.

„Otwórzmy nasze serca na uchodźców, uczyńmy naszymi ich smutki i ich radości, uczmy się od nich odważnej wytrzymałości” – mówił Ojciec Święty.

„W ten sposób wszyscy razem sprawimy, że dojdzie do rozwoju wspólnoty bardziej humanitarnej, jednej wielkiej rodziny” – dodał Papież.

Mówił też o sytuacji w Birmie, gdzie przed kilkoma miesiącami doszło do wojskowego zamachu stanu.

„Przyłączam mój głos do głosu biskupów Birmy, którzy w zeszłym tygodniu wystosowali apel, zwracając uwagę całego świata na wstrząsające doświadczenia tysięcy osób, które w tym kraju zostały wysiedlone i umierają z głodu” – zaznaczył Ojciec Święty.

Następnie Franciszek przytoczył apel birmańskich biskupów: „Błagamy z całą uprzejmością o wyrażenie zgody na utworzenie korytarzy humanitarnych oraz o to, by kościoły, pagody, klasztory, meczety, świątynie, a także szkoły i szpitale były szanowane jako neutralne miejsca schronienia”.

„Niech serce Chrystusa poruszy serca wszystkich, przynosząc Birmie pokój” – wezwał Papież.

W rozważaniach poprzedzających modlitwę wskazał: „Wiara zaczyna się od przekonania, że sami sobie nie wystarczamy, od poczucia, że potrzebujemy Boga”.

„Kiedy pokonujemy pokusę zamykania się w sobie, kiedy przezwyciężamy fałszywą religijność, która nie chce przeszkadzać Bogu, kiedy wołamy do Niego, wtedy może dokonać w nas cudów” – dodał Papież.

Pozdrawiając przybyłych na plac Świętego Piotra, papież Franciszek odnotował obecność Polaków.

PAP

drukuj