fot. PAP/EPA

Zakończyła się pielgrzymka Ojca Świętego do Armenii

Dobiegła końca wizyta apostolska Ojca Świętego do Armenii. Przesłaniem spotkania pozostaje jedność o którą do wszystkich wyznawców Chrystusa apelował papież Franciszek.

Rano Ojciec Święty spotkał się z biskupami ormiańsko-katolickimi w pałacu apostolskim w Eczmiadzynie. Następnie uczestniczył w Boskiej Liturgii w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Tam wraz z Karekinem II papież Franciszek wypuścił dwa gołębie, symbole pokoju, w kierunku terytorium Turcji.

We wspólnej deklaracji podpisanej w niedzielę zwierzchnicy sprzeciwili się usprawiedliwianiu ideami religijnymi szerzenia nienawiści i przemocy. W dokumencie podkreślali.

„Jesteśmy niestety świadkami prezentowania religii i wartości religijnych w sposób fundamentalistyczny, który wykorzystywany jest, by uzasadnić szerzenie nienawiści, dyskryminacji i przemocy”. (…) Jesteśmy niestety świadkami olbrzymiej tragedii rozgrywającej się na naszych oczach: niezliczonej rzeszy niewinnych osób zabitych, wysiedlonych lub zmuszonych do bolesnego i niepewnego wygnania przez stałe konflikty na tle etnicznym, politycznym i religijnym na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata” – czytamy w deklaracji.

Papież Franciszek podsumowując swoją wizytę apostolską w Armenii mówił o braterskim uścisku, wspólnym dzieleniu darów, nadziei i obaw Kościoła. Wspólnie, jak dodał Biskup Rzymu, odczuwamy rytm jego serca chrystusowego.

– Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek prosił, by Duch Święty uczynił z wierzących jedno serce i jedną duszę: by przyszedł, aby odnowić nas w jedności. Biskup Rzymu apelował, żeby Kościół Ormiański podążał w pokoju tak, aby komunia między wyznawcami Chrystusa stała się pełna.

– Niech we wszystkich zrodzi się silne pragnienie jedności. Jedności, która nie oznacza ani podporządkowania jednego Kościoła drugiemu, ani też wchłonięcia go, ale raczej przyjęcie wszystkich darów, jakie Bóg dał każdemu, by ukazać całemu światu wielką tajemnicę zbawienia dokonanego przez Chrystusa Pana za pośrednictwem Ducha Świętego – zaznaczał Ojciec Święty.

RIRM

drukuj