Papież na cmentarzu amerykańskich żołnierzy: Nigdy więcej wojny

„Nigdy więcej, Panie”, „nigdy więcej wojny” – mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy sw., którą w Dzień Zaduszny odprawił na cmentarzu żołnierzy amerykańskich w Nettuno pod Rzymem. Papież dodał, że świat znów szykuje się do wojny.

Franciszek modlił się w Nettuno za ofiary wszystkich wojen.

Na miejscowym cmentarzu pochowani zostali amerykańcy żołnierze polegli w walkach we Włoszech w czasie drugiej wojny światowej, poczynając od desantu na Sycylii w lipcu 1943 roku. W nekropolii znajduje się ponad 7800 grobów z białymi krzyżami.

Przed Mszą św. Franciszek przeszedł wśród mogił z bukietem białych róż i kładł je na krzyżach bezimiennych grobów.

W homilii powiedział: „Prosimy, Panie, nigdy więcej wojny, nigdy więcej, nigdy więcej tej daremnej masakry”. W ten sposób przywołał słowa papieża Benedykta XV z czasów pierwszej wojny światowej.

Patrząc na mogiły, papież podkreślił: „Tysiące, tysiące, tysiące młodych ludzi, przerwanych nadziei”.

„Nigdy więcej, Panie, a my musimy to powiedzieć dzisiaj w tym miejscu specjalnie dla tych młodych ludzi; dziś, gdy świat jest znów w stanie wojny i jeszcze bardziej się przygotowuje do wojny” – oświadczył papież. Dodał następnie: „Wraz z wojną wszystko się traci”.

„Dzisiaj modlimy się za tych, którzy codziennie giną w bitwach w tej wojnie toczącej się fragmentarycznie, za tych, którzy dzisiaj umierają”, „modlimy się za niewinne dzieci” – mówił Franciszek.

„Prosimy o dar łez” – powiedział.

Wskazywał, że ludzkość nie może zapomnieć o łzach wylanych w czasie wojen.

„Oto pycha ludzkości, która niczego się nie nauczyła i wydaje się, że nie chce się nauczyć” – zaznaczył papież.

Po Mszy św. w Nettuno papież udał się do miejsca masowej egzekucji rzymian podczas II wojny światowej, w Grotach Ardeatyńskich w Wiecznym Mieście. 24 marca 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali tam 335 osób.

PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj