fot. PAP/Paweł Supernak

Współpraca gospodarcza ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Polska chce zacieśnić współpracę gospodarczą ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Dziś zakończyła się trzydniowa wizyta gospodarcza delegacji z Polski. To może być dobra lekcja dla naszych władz, jak wykorzystać bogactwo naturalne kraju dla jego rozwoju.

Brama do gospodarek Azji i Afryki – tak Zjednoczone Emiraty Arabskie zachęcają przedsiębiorców z całego świata do inwestowania w tym kraju. Wśród przedstawicieli biznesu, którzy są zainteresowani współpracą z Emiratami nie brakuje Polaków. Nina Kowalewska Motlik, która zajmuje się promocją Polski przekonuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są ciekawym regionem, m.in. dlatego, że Dubaj jest gospodarczym hubem.

– Jest to od wieków, prawieków, handel morski czyli droga, która nazywała się drogą przypraw, jedwabiu i prowadziła z chin z Indii do Europy. W tej chwili z Dubaju można w 8 godzin dolecieć w dowolne miejsce świata. Jest to rzeczywiście pępek świata. A jeśli chodzi o handel i o transport to rzeczywiście jest to hub między handlem Chin, Indii, Afryki i Europy – powiedziała Nina Kowalewska-Motlik, prezes New Communications.

Zacieśnianiu więzów z emiratami, służyła trzydniowa misja gospodarcza, której szefował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Głównymi punktami wizyty w Abu Zabi i Dubaju było Polsko-Emirackie Forum Gospodarcze oraz spotkania z przedstawicielami władz.

– Otwieramy drzwi wszędzie, gdzie można. Szukamy poważnych partnerów, a to jest wyjątkowo poważny partner, wyjątkowo korzystny, wyjątkowo konsekwentny – powiedział wicepremier Janusz Piechociński.

W delegacji uczestniczyło też kilkudziesięciu przedsiębiorców z Polski, w tym z sektorów: budowlanego, energetycznego, spożywczego czy chemicznego. Na miejscu spotkali się z przedstawicielami emirackiego biznesu. Wśród uczestników był Arkadiusz Majerski z firmy, która w Dubaju prezentowała projekt hotelu podwodnego.

Nasza współpraca tu, na tym rynku trwa już prawie dwa lata. Nasz produkt jest dedykowany na miejsca cieplejsze niż Polska, aczkolwiek nie wyklucza miejsc takich jak Polska. W związku z tym rozmowy handlowe, które toczą się w Emiratach idą w bardzo dobrym kierunku – powiedział Arkadiusz Majerski (Deep Ocean Technology).

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich stawiają obecnie na rozwój nauki i wykształcenie, aby jeszcze lepiej poprzez własne zasoby energetyczne i surowce rozwijać gospodarkę. To może być dobra lekcja dla naszego rządu, jak w oparciu o własne zasoby budować potencjał gospodarczy.

 

TV Trwam News

drukuj