Pierwszy dzień forum państw Trójmorza w Chorwacji

W Chorwacji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęło się forum państw Trójmorza: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Rozmowy dotyczą współpracy m.in. w dziedzinach energetyki i transportu.

Forum ABC, czyli państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji. W rozmowach uczestniczą przedstawiciele łącznie dwunastu krajów tego regionu.

Celem spotkania jest zacieśnienie współpracy w dziedzinach informatyki, infrastruktury i energetyki.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Chorwacji wczesnym popołudniem. Na miejscu przywitała go prezydent tego kraju Kolinda Grabar-Kitarowić. Następnie gospodarze wspólnie powitali pozostałych uczestników. Oprócz organizatorów są prezydenci: Węgier, Litwy, Słowenii i Bułgarii. Swoich przedstawicieli w randze ministerialnej mają też Czechy, Rumunia, Słowacja, Austria, Estonia i Łotwa.

Podczas wystąpienia inaugurującego forum prezydent Andrzej Duda mówił, że kraje regionu Trójmorza to istotna część wspólnoty euroatlantyckiej.  Nasze państwa chcą tę wspólnotę wzbogacać i aktywnie działać na rzecz jej rozwoju – zaznaczył.

Integracja nie jest wrogiem różnorodności. Warto o tym pamiętać, bo dla jej zachowania nie ma dziś większej przeszkody niż jednowymiarowy model rozwoju. Możemy jednak wspólnie zrewidować tę logikę, pogłębiając więzy między krajami regionu Trójmorza i rozwijając wspólnie potencjał osi Północ – Południe – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że kraje Trójmorza chcą aktywnie działać na rzecz rozwoju europejskiej wspólnoty, budując potencjał i konkurencyjność. Wskazał, że właśnie dlatego należy wzmacniać powiązania między krajami ABC i to co najmniej w kilku obszarach.


– Na czoło wysuwają się tutaj połączenia transportowe i infrastruktura komunikacyjna. Mają one kluczowe znaczenie dla wewnątrzregionalnej współpracy inwestycyjnej, jak również rozwoju relacji gospodarczych z partnerami globalnymi, takimi jak np. reprezentowane na tym spotkaniu Chiny. W tym kontekście, naszym wielkim, wspólnym wyzwaniem jest realizacja korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk –
podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent powiedział też, że duże znaczenie dla lepszego skomunikowania krajów obszaru Trójmorza ma realizacja projektu Via Carpathia. Szef polskiego państwa zwrócił również uwagę na potrzebę dywersyfikacji dostaw energii. W tym kontekście wymienił projekt korytarza gazowego Północ-Południe, który połączy Polskę z Chorwacją.

Prezydent Andrzej Duda odbył także spotkania bilateralne m.in. z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Tematem rozmów była implementacja postanowień szczytu NATO oraz pokój na Ukrainie. Ponadto – jak mówi prezydencki minister Krzysztof Szczerski – przywódcy Polski i Litwy omawiali kwestie dwustronne.

– W tym także pan prezydent poruszył te najbardziej istotne dzisiaj kwestie dla Polaków mieszkających na Litwie – kwestie edukacyjne, organizacji polskiego szkolnictwa na Litwie. To także było tematem rozmów państwa prezydentów – poinformował Krzysztof Szczerski.

Szef polskiego państwa rozmawiał też w cztery oczy z prezydent Chorwacji.

Na jutro zaplanowane są rozmowy z Polonią.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl