Minister Witold Waszczykowski „z misją rozpoznawczą” w Turcji

Szefowie dyplomacji Polski i Rumunii spotkali się dziś w Ankarze z ich tureckim odpowiednikiem. Trójstronne spotkanie to kontynuacja rozpoczętego cyklu tzw. trójkąta wschodniego Polska-Rumunia-Turcja.

,,Chcemy przyjechać  i na miejscu […], porozmawiać z władzami tureckimi o co chodzi, co się stało, jak wygląda sytuacja bieżąca dzisiaj, jakie są dalsze plany polityki rządu tureckiego” – tak minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiadał cel dzisiejszej wizyty w Ankarze.

Za zamkniętymi drzwiami szefowie dyplomacji Polski, Turcji i Rumunii rozmawiali przede wszystkim o kryzysie migracyjnym, konsekwencjach nieudanego zamachu stanu, a także obecnej sytuacji bezpieczeństwa na południowo-wschodniej flance NATO.

– W zasadzie na wszystkie te kwestie, o których rozmawialiśmy, mamy prawie identyczne spojrzenie, identyczne stanowisko. Po pierwsze, w dalszym ciągu uważamy, że należy koncentrować się na walce z terroryzmem i na walce z Państwem Islamskim. Oczywiście każdy z naszych państw inaczej bierze udział w tej walce – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Recepta na powstrzymanie fali imigrantów do Europy to ta ustalona podczas szczytu NATO – zaznaczył minister Waszczykowski. Funkcjonowanie Turcji w NATO, a także jej starania o wejście do Unii Europejskiej to kolejne istotne zagadnienia spotkania w Ankarze.

– Rumunia oczywiście potępiła próbę zamachów w Turcji i przekazała swoje wsparcie dla rządu tureckiego. Również pod względem strategicznym Turcja jest bardzo ważnym członkiem NATO. […] Te tragiczne wydarzenia skutkowały utratą życia wielu ludzi. Dlatego też Rumunia jeszcze raz podkreśla konieczność wstąpienia Turcji do Unii – zaakcentował Lazăr Comănescu, minister spraw zagranicznych Rumunii.

Wszystkie decyzje, jakie zapadły na szczycie NATO musimy wprowadzać razem – zaznaczył rumuński minister. Aneksję Turcji do Unii Europejskiej popiera również Polska.

– Jesteśmy w dalszym ciągu otwarci na to, aby Unia Europejska rozszerzała się i przyjmowała wszystkich tych, którzy spełniają kryteria członkostwa, te wszystkie państwa, które są w stanie wdrożyć i przyjąć acquis communautaire. W związku z tym, jeszcze raz podkreślę, jesteśmy za tym, aby rozmowy, negocjacje akcesyjne z Turcją były prowadzone w dalszym ciągu, a nawet jeszcze w tej chwili zostały zintensyfikowanepodkreślił minister Witold Waszczykowski.

Podczas trójstronnego spotkania nie zabrakło również pytania o zbliżone w ostatnim czasie relacje Turcji z Rosją, zwłaszcza w kontekście rozpoczętych przez Rosję wojskowych manewrów w południowo-wschodniej części kraju.

– Jeżeli chodzi o wszystkich sojuszników NATO na wschodzie, jak i na południu, wszystkie decyzje, które dotyczą bezpieczeństwa w tych regionach, będą realizowane  – powiedział turecki minister Mevlüt Çavuşoğlu.

Droga do pokojowego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego to wdrażanie porozumień mińskich – dodał polski minister. Następnie ministrowie udali się na miejsce zniszczeń Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Republiki Turcji, gdzie złożyli kwiaty i upamiętnili wszystkie ofiary lipcowego puczu.

W związku z ostatnimi zamachami w Turcji, a także turecką ofensywą przeciwko dżihadystom dzisiejsze spotkanie w Ankarze miało za zadanie przybliżyć partnerom trójkąta wschodniego najbliższe kroki tureckiej polityki.

Misja rozpoznawcza miała również rozjaśnić pojawiające się wątpliwości o wiarygodności Turcji w partnerstwie Paktu Północnoatlantyckiego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl