Sejm przyjął informację Schetyny nt. kierunków polityki zagranicznej

Sejm głosami koalicji rządzącej przyjął informację ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku. Wniosek o odrzucenie przedstawionej w czwartek informacji szefa MSZ złożył klub Prawa i Sprawiedliwości.

Szef polskiej dyplomacji mówił wczoraj w sejmie, że bezpieczeństwo Polski i Europy są kluczowe w polskiej polityce zagranicznej. Podkreślił, że najważniejszym instrumentem do zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce i Europie jest NATO. To wystąpienie spotkało się z krytyką opozycji.

Poseł PiS Krzysztof Szczerski mówił, że wystąpienie Schetyny, należy odbierać w kontekście 8 lat rządów koalicji PO-PSL i 5 Bronisława Komorowskiego.

– Kluczowa jest dziś w Polsce kwestia wiarygodności i odpowiedzialności w polityce. Ta wiarygodność i ponoszenie odpowiedzialności mogą dawać podstawy do zgody i współpracy. Tej wiarygodności i ponoszenia odpowiedzialności bardzo brakuje w czasach waszych rządów. Nie może pan uciec przed pytaniami o wiarygodność i odpowiedzialność, bo tak naprawdę pan, panie ministrze, nie jest żadnym nowym człowiekiem, twórcą jakiejś nowej polityki zagranicznej. Wprost przeciwnie pan jest epigonem tej samej złej polityki, kontynuatorem nieszczęsnych założeń politycznych, które zostały zakwestionowane przez rzeczywistość – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski mówił też, że  prezydent i rząd narazili Polskę na niebezpieczeństwo, nie przygotowali kraju na zły scenariusz zdarzeń na Wschodzie.

RIRM

drukuj