fot. PAP/EPA

M. Przydacz: MSZ jest w stałym kontakcie z Polakami, którzy znajdują się na terytorium Afganistanu

Polski rząd podjął decyzję o wysłaniu do Afganistanu samolotów, by ewakuować zarówno obywateli polskich, jak i pracowników naszej misji wojskowej w tym kraju.

Ma to związek z ofensywą talibów, którzy przejęli kontrolę w Afganistanie. Dotychczasowy, popierany przez USA, rząd upadł, a prezydent kraju zbiegł za granicę.

Państwa Unii Europejskiej i NATO ewakuują swych obywateli, ambasady i afgańskich współpracowników. Takie działania podejmuje także Polska, o czym mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Podjęliśmy decyzje o posłaniu naszych samolotów po to, by w bezpieczny sposób ewakuować zarówno polskich obywateli, jak i  pracowników naszej misji wojskowej w Afganistanie. Trzeba również wiedzieć, że naszej misji wojskowej przypadł w udziale nadzór i dbanie o bezpieczeństwo w innej prowincji, która kilka miesięcy temu została opanowana po ofensywie talibów. W konsekwencji tych działań wszystkie osoby, które się tam znajdowały, musiały się już wcześniej ewakuować – wyjaśnił premier RP.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stara się jak najszybciej doprowadzić do ewakuacji Polaków z Afganistanu – powiedział wicemin. Marcin Przydacz.

– MSZ jest w stałym kontakcie z Polakami, którzy znajdują się na terytorium Afganistanu. Staramy się dołożyć wszelkich starań, by jak najszybciej zostali oni ewakuowani z terytorium Afganistanu. Działamy we współpracy z naszymi sojusznikami. Jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i wyzwania logistyczne, jakie się z nią wiążą, została podjęta decyzja o wysłaniu samolotu wojskowego. Ma on przeprowadzić ewakuacje zarówno naszych rodaków znajdujących się na terytorium Afganistanu, jak i osób, które działając na rzecz demokratycznego Afganistanu, pozostawały we współpracy z instytucjami państwa polskiego – wskazał wiceszef resortu spraw zagranicznych.

15 sierpnia 2021 roku premier poinformował o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą Unii Europejskiej w Kabulu i członków ich rodzin.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl