(fot. PAP)

MZS upolityczniło kwestię finansowania Polonii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych upolityczniło kwestię finansowania Polonii. Janusz Cisek wiceszef resortu powinien zostać od niego odsunięty – powiedział poseł Artur Górski z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Rząd na swoim posiedzeniu ma się dziś zająć informacją na temat rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz wykorzystania środków z budżetu na współpracę z Polonią i Polakami za granicą w 2012 r.

Na początku kwietnia sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą wyraziła zaniepokojenie wobec sposobu przyznawania przez MSZ pieniędzy organizacjom działającym na rzecz Polonii.

Zwróciła się też do NIK, by zbadała przebieg konkursu i jego procedury.

– Największe kontrowersje wzbudza sama realizacja tego projektu. Jeżeli chodzi o konkurs – w mediach pojawiały się informacje na temat różnych podmiotów, które były rejestrowane tuż przed ogłoszeniem całego konkursu. To co widać bardzo wyraźnie to to, że pieniądze otrzymywały podmioty, które w znacznej mierze do tej pory nie zajmowały się Polonią lub takie podmioty jak, np. Fundacja Rozwoju Myśli Obywatelskiej, nie tylko były niezałożone, ale poprzez pewne powiązania personalne, były wiązane z MSZ zaznacza poseł Górski.

Poseł dodał, że dopóki nie będzie wyników NIK, Janusz Cisek wiceminister spraw zagranicznych powinien zostać odsunięty od spraw Polonii.

– Myślę, że będzie dla dobra Polonii, dla dobrego tego rządu i samego ministra Sikorskiego jeżeli pan minister Janusz Cisek zostanie z tej funkcji odwołany, a przynajmniej odsunięty od nadzoru nad sprawami Polonii, nad sprawami konsulatów, dopóki nie będzie wyników kontroli NIK, w obszarze dysponowania tymi środkami. Również mamy nadzieję, że sprawą zajmie się także prokuratura i, że prokuratura też wyjaśni niektóre dziwne zjawiska, dziwne sytuacje związane z oddawaniem pieniędzy na Polonię – dodaje poseł Artur Górski.

W połowie kwietnia Kancelaria Senatu alarmowała, że nie może doprosić się o podstawowe dokumenty z MSZ w kwestii finansowania Polonii.

Problem pojawił się też wokół finansowania TVP Polonia, która jest współfinansowana przez MSZ.

RIRM

drukuj