MSZ: decyzja ministra ws. Norweżki ubiegającej się o azyl w Polsce – do 22 czerwca

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podejmie decyzję ws. wniosku Norweżki Silje Garmo, która od zeszłego roku ubiega się o azyl w Polsce, do 22 czerwca – poinformował w poniedziałek PAP dyrektor biura prasowego resortu dyplomacji Artur Lompart.

Silje Garmo pod koniec sierpnia ub.r. poprosiła o azyl w Polsce, ponieważ – jak twierdzi – w Norwegii grozi jej odebranie dziecka przez norweski urząd ds. opieki nad dziećmi – Barnevernet. Urząd zainteresował się nią z powodu donosu, w którym stwierdzono, że nadużywa leków przeciwbólowych; następnie doszedł zarzut „chaotycznego stylu życia” i przewlekłego przemęczenia.

Kobiecie w ubiegłym roku odebrano starszą, 12-letnią córkę, wskutek zarzutów sformułowanych przez ojca dziewczynki. Obawiając się utraty drugiego dziecka, Norweżka zdecydowała się opuścić swój rodzinny kraj i zamieszkać w Polsce. 31 sierpnia ub.r. Garmo złożyła wniosek o azyl.

Decyzję o udzielenie azylu wydaje Urząd do Spraw Cudzoziemców po uzyskaniu zgody ministra spraw zagranicznych. Decyzja o udzieleniu azylu jest wydawana, gdy spełnione są jednocześnie dwie przesłanki: cudzoziemcowi należy zapewnić ochronę oraz gdy przemawia za tym ważny interes RP, a szef MSZ wyrazi na to zgodę. Rozpatrzenie wniosku trwa do 6 miesięcy.

„Minister podejmie decyzję w tej sprawie do 22 czerwca” – zapowiedział Lompart, pytany o stanowisko szefa dyplomacji ws. wniosku Norweżki.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, wydłużenie czasu trwania procedury wynika m.in. ze złożonego przez pełnomocnika Garmo kolejnego wniosku formalnego o zapoznanie się z materiałami dotyczącymi jej sprawy.

Według doniesień medialnych MSZ obawia się, że ewentualna decyzja o przyznaniu azylu Norweżce może wywołać napięcia w relacjach politycznych i gospodarczych pomiędzy Warszawą a Oslo, w tym w kontekście projektów nowych tras przesyłu gazu oraz podejmowanych przez Polskę działań na rzecz zwiększenia importu tego surowca z Norwegii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl