J. Czaputowicz: Stanowisko Izraela wynika z niezrozumienia ustawy

Zdecydowane stanowisko Izraela ws. noweli ustawy o IPN opiera się „na fałszywych przesłankach” i wynika z niezrozumienia – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji na antenie Polskiego Radia był pytany o obecne relacje pomiędzy Warszawą i Tel-Awiwem, które zaostrzyły się ostatnio w związku z uchwaleniem nowych polskich przepisów.

Szef MSZ wskazał, że intencją Polski jest to, aby nie obciążać Polski, państwa i narodu polskiego rozumianego jako całość, za zbrodnie Holokaustu. Dodał, że obecnie trwa etap prezentowania własnego stanowiska. Należy rozmawiać, prezentować racje i mam nadzieję, że ten dialog będzie kontynuowany – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz.

– Formalnie sprawa wygląda w ten sposób, że rzeczywiście premier Izraela przedstawił uwagi krytyczne do polskiej ustawy. Uważamy, że wynikają one raczej z niezrozumienia. Jest chęć modyfikacji tej ustawy ze strony izraelskiej. Jest pewnym problemem wpływanie na sam proces legislacyjny, gdy on toczy się w naszym państwie i tutaj jest pewna różnica zdań – wyjaśnił Jacek Czaputowicz.

Nowa ustawa o IPN wprowadza m.in kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Przepisy wywołały kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

Ustawa trafiła już do podpisu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zgodnie z konstytucją ma on 21 dni na podjęcie decyzji ws. nowej regulacji.

RIRM/TV Trwam News

drukuj