fot. PAP/Leszek Szymański

Rada Europejska zebrała się na nadzwyczajnym szczycie

Rada Europejska potępiła atak Iranu na Izrael. Politycy apelują o powtrzymanie działań zbrojnych również w Strefie Gazy.

Nie milkną echa po weekendowym irańskim ataku na Izrael. Przywódcy 27 państw, zgromadzeni na szczycie Rady Europejskiej, w pełni solidaryzują się z narodem izraelskim.

– Zdecydowaliśmy się nałożyć sankcje na Iran. To wyraźny sygnał, który chcemy wysłać – mówił Charles Michel, przewodniczący Rady UE.

Wśród nałożonych sankcji wymienia się ograniczenia handlowe, zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów. W środę dodano do nich zakaz eksportu z Unii Europejskiej kluczowych komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów. To właśnie przy ich użyciu Iran zaatakował. W obawie o eskalację konfliktu politycy apelują o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogą zwiększyć napięcia w regionie.

– Musimy nawiązać współpracę z krajami w regionie, abyśmy mogli spróbować wesprzeć proces pokojowy i rozmowy pokojowe – zaznaczył Charles Michel

Mimo apeli o pokój Izrael zapowiada odwet. Medialne doniesienia wskazują, że reakcja ta nie może zaszkodzić Stanom Zjednoczonym, które pomogły odeprzeć weekendowy atak. W Radzie Europejskiej powrócił także temat Strefy Gazy.

– Będziemy w dalszym ciągu wzywać do trwałego zawieszenia broni w Gazie i powrotu zakładników – podkreśliła Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Kryzys humanitarny w Strefie Gazy był także przedmiotem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem.

– Najważniejszym tematem była oczywiście kwestia bezpieczeństwa; dwa wielkie kryzysy, z którymi mamy dzisiaj na co dzień do czynienia – ten, który wynika z rosyjskiej agresji na Ukrainę i ten, który toczy się w tej chwili na Bliskim Wschodzie od października zeszłego roku – wyjaśnił Andrzej Duda.

Władze Izraela, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, otworzyły port Aszdod, umożliwiając transport z pomocą humanitarną.

– To jest pomoc humanitarna, czyli żywność, która została skontrolowana w porcie Aszdod. Trafi teraz do Strefy Gazy. To nie tylko dodatkowa trasa pomocy humanitarnej, która może dotrzeć tam, gdzie jest potrzebna. To także dodatkowy punkt kontrolny, który jeszcze bardziej zwiększa naszą przepustowość – podkreślił Shimon Friedman, międzynarodowy rzecznik jednostki rządowej Izraela, koordynacja działań rządowych na terytoriach palestyńskich.

Od początku wojny w Strefie Gazy zginęło już ponad 31 tys. Palestyńczyków.

Przedmiotem rozmów podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej była także sytuacja na Ukrainie.

784 dni nieprzerwanej walki. Setki tysięcy ofiar, zrujnowane miasta. Ukrainie kończą się zapasy amunicji.

– Skończyły nam się wszystkie rakiety, które broniły Trypola – mówił prezydent Ukrainy.

Wróg zintensyfikował działania. Giną cywile.

„Czernihów. Według zaktualizowanych danych zginęło 17 osób, w tym dwie osoby zmarły w szpitalu. Oprócz tego ucierpiało 60 osób. Troje z nich to dzieci. 58 osobom udzielono pomocy psychologicznej” – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Lokalne władze mówią o trzech eksplozjach. W wyniku rosyjskiego ataku uszkodzone zostały 24 budynki. Wiele osób zostało bez dachu nad głową.

– Wszystko wysadzone, okna wybite. Widzicie to? – akcentowała jedna z mieszkanek.

Służby nie przerywają akcji ratunkowej, bo pod gruzami wciąż mogą znajdować się żywe osoby.

Uszkodzona została także placówka oświatowa oraz odnowiony szpital.

Sytuacja na froncie pogarsza się z dnia na dzień. Pojawiają się niepokojące doniesienia o możliwym użyciu broni chemicznej wobec ukraińskich żołnierzy.

– To substancje, które wywierają określony wpływ na naszych żołnierzy, podrażniają błonę śluzową oczu, powodują wymioty i zawroty głowy. Nasi żołnierze zaczęli zwracać się do służb medycznych z prośbą o pomoc – oznajmił jeden z wojskowych.

Do sytuacji na froncie odnieśli się światowi przywódcy. Podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej mówiono o konieczności szybkiego wyposażenia Ukrainy w obronę przeciwlotniczą.

„Rada Europejska podkreśla potrzebę pilnego zapewnienia Ukrainie obrony powietrznej oraz przyspieszenia i zintensyfikowania dostaw wszelkiej niezbędnej pomocy wojskowej, w tym amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych” – wskazano we fragmencie dokumentu podsumowującego ostatni szczyt.

W ostatnich dniach pomoc przekazała Holandia. Trzy myśliwce F-16 mają wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy.

Kolejne kilkadziesiąt samolotów ma dotrzeć na Ukrainę w drugiej połowie roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl