fot. TV Trwam

W Białymstoku uczczono pamięć Zenka Borowskiego

Zginął 81 lat temu zastrzelony przez niemieckiego żołnierza. W Białymstoku uczczono pamięć harcerza Zenka Borowskiego.

Hołd oddawany Zenkowi Borowskiemu to już tradycja.

– Spotykamy się 17 kwietnia, bo w 1943 roku młody białostocki harcerz, ratując polskie książki, zginął od kuli niemieckiego żołnierza. Tu został pochowany. Piękny jego grób. Co roku oddajemy hołd, zapalamy znicze, jest modlitwa, pieśń harcerska – mówił hm. Andrzej Bajkowski z ZHP Chorągwi Białostockiej.

https://twitter.com/Jan34733995/status/1515665334417637381

Ówczesną rzeczywistość w swoim wierszu opisał przyjaciel Zenka Borowskiego, Jerzy Koszewski.

– Książki, jak byliśmy Was spragnieni! Zamknięci w budynku nad rzeką białą. Na stos w teatralnej sali zostaliście rzuceni. Żeby się do was dostać, trzeba było mieć odwagi niemało – pisał Jerzy Koszewski.

Zenek Borowski chciał ratować dobytek polskiej kultury, polskie książki przed spaleniem. Zapłacił za to najwyższą cenę.

– To był zwykły chłopak, jednocześnie harcerz, który miał to wyniesione z domu, ale też z harcerstwa – miłość do Ojczyzny. On chciał ratować polskie książki – zaznaczył ks. Aleksander Dobroński, duszpasterz harcerzy.

Zenek Borowski jest dziś przykładem dla młodego pokolenia.

– To jest żywa lekcja historii, bo jeździmy w wiele różnych miejsc, dzięki czemu też wiele się dowiadujemy – zaznaczyła Alicja Harkiewicz, harcerz.

W sobotę w Białystoku odbędzie się spacer historyczny śladami młodego harcerza.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl