Białystok – XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Ulicami Białegostoku przeszedł dziś po raz piętnasty Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To patriotycznoreligijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili.

Co roku do Białegostoku przyjeżdżają Sybiracy z kraju i zza granicy oraz młodzież, w tym uczniowie szkół noszących imię Związku Sybiraków.

Marsz wyruszył sprzed Pomnika Katyńskiego i zakończył się przy pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. Przyświecało mu hasło „Koniec wojny, 1945-1989 nowe zniewolenie”.

Tadeusz Chwiedź prezes Związku Sybiraków podkreśla, że marsz ma być przede wszystkim lekcją historii dla młodych ludzi.

– Chcemy tym kolejnym, 15. Marszem przypomnieć młodemu pokoleniu, że wojna, to się skończyła, ale represje trwały jeszcze długo. Jesteśmy winni młodemu pokoleniu wyjaśnić to, że po zakończeniu wojny jeszcze Sybiracy ponad rok przebywali w miejscach zesłania i w latach 1945-1956 ponad 150 tys. Polaków zostało zesłanych na Sybir i do Kazachstanu – tłumaczy Tadeusz Chwiedź.

Obchody związane z Marszem Żywej Pamięci rozpoczęły się już wczoraj. Otwarto m.in. wystawę  na 15 –lecie Marszu oraz zorganizowano koncert. 17 września będziemy obchodzili XII Światowy Dzień Sybiraka.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl