Białystok: uroczystości przed XVI Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
W Białymstoku rozpoczną się dziś uroczystości związane z XVI Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To religijno-patriotyczna uroczystość, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.
Dziś będzie można zobaczyć ekspozycję dotyczącą losów Sybiraków. Wieczorem odbędzie się też recital o polskich bohaterach.
Główną część uroczystości stanowi przemarsz uczestników ulicami Białegostoku. Wyruszą oni jutro spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego. Tam sprawowana będzie Msza św. – mówi Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków.
– Białystok po raz 16 organizuje Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru poświęcony wszystkim tym, którym udało się powrócić z tego zesłania i tym, którzy tam zostali na (…) terytorium Związku Radzieckiego. Na to są zapraszani przede wszystkim przedstawiciele szkół; chcemy przekazać młodemu pokoleniu fakty jako świadkowie żywej historii o tych losach Polek i Polaków – tłumaczy Kordian Borejko.
Do tej pory są podawane różne liczby dot. Polaków wywiezionych na Wschód po 17 września 1939 r. Historycy szacują, że w latach 1939-1941 represje sowieckie dotknęły blisko 500 tys. polskich obywateli, z czego 320 tys. to osoby przymusowo wywiezione. Związek Sybiraków podaje, że wywiezionych zostało 1 mln 350 tys. polskich obywateli.
RIRM