50 lat kapłaństwa ks. abp. Edwarda Ozorowskiego

Ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, świętował w niedzielę jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich i 35-lecia święceń biskupich. Uroczysta Eucharystia sprawowana była w archikatedrze białostockiej. Mszę św. koncelebrowało 17 biskupów, w tym ks. abp Celestino Migliore -Nuncjusz apostolski w Polsce.

Wysłannik papieski odczytał specjalny list gratulacyjny z okazji jubileuszu. Dokument przesłał Ojciec Święty Franciszek.

– Pełen ufności w Boże Miłosierdzie podejmowałeś wiele inicjatyw, aby chrześcijanie powierzeni twojej pasterskiej trosce żarliwie chwalili Wszechmocnego Boga zarówno uczynkami jak i słowami. Z okazji twojego jubileuszu kapłaństwa, gratulując ci apostolskiej gorliwości oraz wysiłków podejmowanych wspólnie z władzami świeckimi składamy z serca płynące najlepsze życzenia, upraszając obfitości Bożych łask – przeczytał Nuncjusz apostolski.

Homilię wygłosił ks. abp Józef Michalik. Metropolita przemyski odnosząc się do historii życia ks. abp. Edwarda Ozorowskiego podkreślił, że to wiara i wsłuchiwanie się w głos Chrystusa jest siłą życia i posługi jubilata.

– Zgłębia wiedzę teologiczną, aby dzielić się z nami wiarą. Wszyscy jesteśmy mu za to wdzięczni. Biskupi z uznaniem wspominają rekolekcje, które nam wygłosił w swoim stylu, a więc: bez żadnej kartki i dzieląc się w czasie konferencji tym, czym żyje i co dogłębnie poznał. Jesteśmy też pełni uznania i wdzięczności za wrażliwość biskupa teologa, który wiarą odczytał znak realnej, świętej obecności Chrystusa w Najświętszej Eucharystii i publicznie Go uczcił w cudzie wydarzeń z Sokółki. Białystok jest też dzięki swojemu arcypasterzowi promotorem kultu Matki Bożej Miłosierdzia i Jezusa Miłosiernego, którego przybliża nam bł. ks. Michał Sopoćko – mówił ks. abp Józef Michalik. 

Ks. abp Edward Ozorowski był uczniem błogosławionego Michała Sopoćki, który dokładnie 100 lat temu, został wyświęcony na kapłana. Arcybiskup Ozorowski przyjmował święcenia kapłańskie w 50-lecie święceń błogosławionego, a jako Metropolita Białostocki był gospodarzem uroczystości beatyfikacji swego profesora w 2008 roku w Białymstoku.

Wieczorem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku wykonane zostało oratorium o bł. Michale Sopoćce pt: „Oto wierny sługa mój”.

RIRM 

drukuj