Śledztwo ws. Amber Gold rozpocznie się zapoznaniem z materiałem prokuratury

Jesteśmy zgodni, że powinniśmy rozpocząć od prokuratury, która ma najszerszy materiał – powiedziała szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann. Wczoraj odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie tego gremium.

W trakcie wczorajszego posiedzenia komisji posłowie rozmawiali na temat toku prac oraz harmonogramu przesłuchań osób, które miałyby stawić się przed komisją.

Po spotkaniu poseł Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wasserman poinformowała, że komisja zwróci się do instytucji wymienionych w uchwale o powołaniu komisji śledczej o przesłanie dokumentów dotyczących spraw Amber Gold.

Jesteśmy zgodni co do tego, że powinniśmy rozpocząć od prokuratury i zapoznania się z tym materiałem, ponieważ on da kompleksową wiedzę i pozwoli zrobić „wyjście na inne instytucje”. Prokuratura ma najszerszy materiał zgromadzony w tym zakresie. Po tym, jak zostaną do nas dostarczone akta, będziemy oceniać, jaki jest potrzebny czas do minimalnego zapoznania się z materiałem (bo ponieważ, naturalnie,  do całościowego zapoznania się potrzeba bardzo długiego czasu). Wtedy będziemy zbierać się celem ustalenia listy świadków i kolejności przesłuchań tych osób – wskazała Małgorzata Wasserman.

Poseł Małgorzata Wasserman zapowiedziała, że posiedzenia komisji mają być prowadzone „w maksymalnie jawny sposób”.

Polityk dodała też, że komisja nie przewiduje w najbliższym czasie przesłuchania byłego premiera Donalda Tuska. Kolejne posiedzenie komisji śledczej odbędzie się w przyszłą środę.

RIRM

drukuj