Japonia: premier wzywa do bezwzględnego stosowania sankcji na Pjongjang

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w czwartek, że jedynym sposobem na powstrzymanie Korei Północnej od przeprowadzania prób rakietowych i nuklearnych jest silna presja ze strony społeczności międzynarodowej oraz bezwzględne stosowanie sankcji gospodarczych.

„Musimy dać do zrozumienia, że jeśli Korea Północna będzie kontynuowała próby nuklearne i wystrzeliwała pociski balistyczne, będzie nadal izolowana przez społeczność międzynarodową” – powiedział Abe dziennikarzom w Wientianie, stolicy Laosu.

Słowa premiera wybrzmiały dzień po podaniu przez japońską telewizję NHK informacji, według której rząd Japonii wdraża obecnie nowy system alarmowy, który ma lepiej ostrzegać o wystrzeleniu pocisków rakietowych przez Pjongjang.

W poniedziałek Korea Płn. dokonała kolejnej w ostatnich miesiącach próby rakietowej: wystrzeliła trzy pociski średniego zasięgu typu Rodong, które po przebyciu ok. 1000 km wpadły do Morza Japońskiego u wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego.

Ministerstwo obrony Japonii, w wydanym w tej sprawie oświadczeniu, wyraziło „głębokie zaniepokojenie poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu japońskiego”. Wystrzelenie pocisków ostro potępiła we wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ, w tym także Chiny, najważniejszy sojusznik północnokoreańskiego reżimu.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl