fot. PAP/Tomasz Gzell

Powstanie komisja śledcza ds. Amber Gold

Sejm zdecydował o powołaniu komisji śledczej, która ma wyjaśniać aferę Amber Gold. Będzie w niej zasiadało dziewięciu posłów. Za powołaniem komisji ds. Amber Gold zagłosowało 444 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie odrzucili wcześniej poprawki zaproponowane przez Platformę Obywatelską, by rozszerzyć zakres prac komisji o zbadanie sprawy SKOK-ów i by w komisji zasiadało nie 9, a 11 osób.

Na drodze do rozszerzenia zakresu tematycznego prac komisji stoi prawo – mówi poseł Małgorzata Wasserman, która ma zostać przewodnicząca tej komisji śledczej.

– Zabrania tego Konstytucja, ustawa o komisji śledczej i szerokie orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz szereg opinii prawników, w tym wytworzonych przez Biuro Analiz Sejmowych – podkreśla Małgorzata Wasserman.

W sprawie zakresu tematycznego komisji śledczej bankowej wypowiadał się między innymi Trybunał Konstytucyjny i uznał, ze komisja nie może badać kilku wątków. Komisja śledcza ds. Amber Gold rozpocznie prace po sejmowych wakacjach.

***

19 tysięcy klientów Amber Gold straciło łącznie 850 milionów złotych.  Pan Stanisław kilka lat temu powierzył swoje oszczędności, kilka tysięcy złotych, tej firmie.

– Zakończyłem oszczędzanie pieniędzy, zwróciłem się na piśmie do firmy Amber Gold kilkakrotnie, mając gwarancję radiowo-telewizyjną prezesa Amber Gold, że wszystkim, którzy zakończyli oszczędzanie w tej firmie – będą wypłacone pieniądze. Niestety – relacjonuje pan Stanisław.

Właściciel firmy Amber Gold Marcin P.  i jego żona Katarzyna siedzą na ławie oskarżonych. Ich proces w gdańskim sądzie trwa od marca ubiegłego roku. Jednak odpowiedzialność za aferę Amber Gold ponoszą także inne osoby.

– Należy postawić sobie pytania: Jak reagowało,  czy w ogóle reagowała taka instytucja jak Komisja Nadzoru Finansowego? Dlaczego UOKIK nie reagował? – zwraca uwagę ekonomista Michał Pruski.

Kluby mogą zgłaszać kandydatów na członków komisji Śledczej ds. Amber Gold do jutra, do godz. 12.00.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj