Sąd: Agnes Trawny nie musi płacić Głowackim

Niemka Agnes Trawny nie musi płacić rodzinie Głowackich za nakłady na utrzymanie domu, który po latach odzyskała – orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Sąd oddalił tym samym apelację rodziny, która przez 30 lat mieszkała w domu. Domagali się zapłaty 210 tys. zł za tzw. nakłady na nieruchomość, którą rodzina musiała ostatecznie oddać.

W czerwcu ub.r. olsztyński sąd okręgowy powództwo o taką zapłatę oddalił. Apelację złożył pełnomocnik Głowackich.

To wielka niesprawiedliwość, która pokazuje, że państwo nie chroni swoich obywateli – mówi senator Dorota Arciszewska – Mielewczyk.

– Ani Urząd Skarbowy, ani żadne inne instytucje, które przyglądały się terytorium, na którym mieszkali państwo Głowaccy i Moskalikowie, nie wystawił spadkobiercom rachunku za niezapłacone podatki, za to, że nie ponosili nakładów, tylko ktoś inny za nich to robił. Teraz stajemy w obliczu wyroku, który również nie zwraca nakładów rodzinie, która tam żyła, mieszkała, remontowała i miała nadzieję – bo tak państwo polskie obiecywało – że będzie mogła wykupić tę nieruchomość. Dla mnie jest to wielka niesprawiedliwość i absolutnie jakby opieszałość państwa w tym, że nie chroni swoich obywateli przed tego typu roszczeniami jest karygodne – podkreśliła senator Dorota Arciszewska – Mielewczyk.    

Agnes Trawny to mieszkająca od ponad 30 lat w Niemczech Mazurka.  Gdy wyjeżdżała do Niemiec, urzędnicy przejmując dom nie usunęli jej nazwiska jako właścicielki z ksiąg wieczystych i choć mieszkała w Niemczech, Trawny wciąż figurowała jako właścicielka domu.

To po latach stało się podstawą do ubiegania o zwrot majątku. Formalnie odzyskała dom w 2005 r., fizycznie – 6 lat później.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl