Senat ws. poprawek do ustawy górniczej

Założenia porozumienia zawartego między związkami zawodowymi a rządem, to jedna z poprawek, jakie senatorowie chcą wprowadzić do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Burzliwa debata w tej sprawie odbyła się dzisiaj. Mimo zapewnienia rządu, że kopalnie nie zostaną zamknięte, wciąż nie ma pewności, że politycy dotrzymają słowa.

Senatorowie podczas pracy nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa nie mieli wątpliwości, że mimo porozumienia między związkami zawodowymi i rządem, nierentowne sektory mogą ulec zamknięciu.

– Ustawa, która została uchwalona przez Sejm ma na celu, po pierwsze umożliwienie nabycia kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części przez spółkę restrukturyzacji kopalń S.A i przeprowadzenia ich likwidacji. Po drugie ustanowienie zasad restrukturyzacji zatrudnienia w kopalniach likwidowanych przez spółkę restrukturyzacji kopalń S.A – zwrócił uwagę Jan Michalski.

Choć porozumienie zakłada utrzymanie miejsc pracy, to wciąż nie wiadomo, jak będą funkcjonowały kopalnie po wdrożeniu nowelizacji ustawy, a następnie rządowego programu. Plan restrukturyzacji mówi o podziale niektórych kopalń, a następnie sprzedaży.

– Jest już co najmniej dwóch inwestorów, którzy wyrazili zainteresowanie tymi dobrymi częściami majątku kopalń. Mówimy tu o Węglokoksie, który złożył listy intencyjne i podpisał stosowne porozumienia ze stroną społeczną, jak i Spółce Giełdowej, która wydała odpowiedni komunikat giełdowy – powiedział Wojciech Kowalczyk.

Polski węgiel to jednak surowiec strategiczny, bo na nim opiera się bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Sprzedaż kopalń to zabieg bardzo niebezpieczny – przestrzegali senatorowie opozycji.

– Nie można dopuścić do tego, by węgiel znalazł się w obcych rękach. Szanowni państwo, to jest bogactwo narodowe i produkt strategiczny. Nie może to tak wyglądać, że dzisiaj sobie tę zrestrukturyzowaną kopalnię kupi prywaciarz, będzie na tym zarabiał, a w pewnym momencie, nie wiadomo co z tym zrobi – zaznaczyła Izabela Kloc.

Jutro o godzinie 15 ma się odbyć jednodniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpatrzą poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl