PiS chce przedstawienia strategii rozwoju górnictwa i energetyki

Prawo i Sprawiedliwość wzywa premier Ewę Kopacz do przedstawienia strategii rozwoju górnictwa i energetyki. „To są dwa niezbędne dokumenty” – stwierdziła poseł Beata Szydło. Wiceprezes PiS zwróciła uwagę, że sytuacja jest zła w całym górnictwie.

Jak dodała polityk za ten stan odpowiada rząd i zarządy kopalń, a nie górnicy.

– Jeżeli rząd nie przyjmie oficjalnie strategii energetycznej i nie powie, jak będzie wyglądał rozwój polskiej energetyki w następnych latach, to nie rozwiążemy również problemów polskiego górnictwa. Oczekujemy, że pani Ewa Kopacz przedstawi pomysł rządu na rozwój polskiego górnictwa. Nie tylko zgaszenie pożaru, który w tej chwili wybuchł w Kompanii Węglowej na zasadzie takiej – podpisujemy porozumienie, które rozwiązuje nam konflikt przed wyborami, ale niech rząd powie, co chce zrobić z polską energetyką – dodała poseł Beata Szydło.

Senat pracuje nad uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

Senatorowie mają wprowadzić do noweli poprawki, które mają związek z porozumieniem zawartym między rządem i związkami górniczymi.

Minister Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds., restrukturyzacji górnictwa odpowiadał na pytania senatorów. Między innymi senatora Krzysztofa Słonia.

– Na czym polega program naprawczy, ten program restrukturyzacji, szczególnie w kopalni Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy, Bobrek-Centrum i Piekary? Jak to fizycznie będzie wyglądało? Na czym polega naprawa?  Czy to jest tylko zmiana garnituru nieboszczyka, czy to jest rzeczywiście coś, co postawi tę branżę na nogi? – zapytał senator Krzysztof Słoń.

– Programy naprawcze będą realizowane przez zarząd SRK w uzgodnieniu ze stroną związkową. Te kopalnie jeszcze nie zostały przekazane. Trzeba zrobić dokładny audyt sytuacji przez fachowców, zrobić plany naprawcze i uzgodnić to ze stroną społeczną. Myślę, że to już jest kwestia ładu korporacyjnego poszczególnych spółek – wyjaśnił minister Wojciech Kowalczyk.

Głosowanie nad poprawkami zostało zaplanowane pod koniec posiedzenia izby.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl