fot. PAP/Mateusz Marek

J. Gowin: PiS zna oczekiwania Porozumienia, jedność Zjednoczonej Prawicy możliwa do odbudowania

Kierownictwo PiS zna oczekiwania Porozumienia, najważniejsze jest, żebyśmy rozmawiali ze sobą – powiedział w czwartek w Olsztynie wicepremier, minister RPiT Jarosław Gowin. Jak ocenił, nadwątlona ostatnio jedność obozu Zjednoczonej Prawicy jest możliwa do odbudowania.

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie lider Porozumienia był pytany o możliwe scenariusze, jeśli ugrupowaniom tworzącym rządzącą koalicję nie uda się porozumieć.

„Po pierwsze jestem przekonany, że porozumienie wewnątrz Zjednoczonej Prawicy jest w pełni możliwe, ono jest osiągalne. Musimy lepiej, uważniej wzajemnie wsłuchiwać się w swoje argumenty. Po drugie alternatywą dla tego rządu w obecnym parlamencie są tylko przedterminowe wybory. To jest scenariusz zły dla Polski i jestem przekonany, że uda się tego scenariusza uniknąć” – powiedział Gowin.

Jak przekazał, nie ma żadnych rozmów politycznych z opozycją.

„Natomiast z opozycją przez cały czas jako przedstawiciele rządu konsultujemy Krajowy Plan Odbudowy” – wyjaśnił.

Jarosław Gowin był pytany o oczekiwania wobec PiS, w związku z jego wywiadem dla „Super Expressu”, w którym mówił m.in., że w ostatnim czasie naturalne różnice między koalicjantami przekroczyły masę krytyczną, ale można jednak z tej drogi zawrócić. Albo się porozumiemy, albo w ciągu roku czekają nas wcześniejsze wybory – stwierdził w tym wywiadzie.

„To nie jest tak, że mamy jakieś oczekiwania, tym bardziej nie powinny to być oczekiwania formułowane za pośrednictwem kamer telewizyjnych. Narosła pewna pula nieporozumień i różnic wewnątrz obozu rządowego. Jedyna rzecz, której ja oczekuję, to jest to, żebyśmy usiedli do rozmów i krok po kroku usuwali te nieporozumienia” – wyjaśnił podczas konferencji w Olsztynie.

„Kierownictwo PiS zna oczekiwania Porozumienia, najważniejsze jest, żebyśmy rozmawiali ze sobą. Liczę na to, że takie rozmowy będą się odbywały. Nie raz i nie natychmiast, tylko będą się odbywały sukcesywnie, a nadwątlona w ostatnich miesiącach jedność obozu Zjednoczonej Prawicy jest – w ocenie mojej i w ocenie Porozumienia – możliwa do odbudowania” – dodał.

Polityk był pytany również o słowa wicemarszałka Sejmu, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który w środę przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że chętnie „pozbyłby się” koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości.

„Pozdrawiam serdecznie pana marszałka Terleckiego, tak po krakowsku” – odparł Gowin.

Podczas konferencji w Olsztynie lidera Porozumienia proszono też o odniesienie się do niedawnej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, krytycznej wobec ewentualnej współpracy z opozycją, którą określił – powołując się na deklaracje niektórych partii – jako „totalną opozycję”.

Dziennikarze pytali Gowina o fragment z wywiadu prezesa PiS dla środowej „GP”: „Nie znam przypadku – poza naszymi oponentami w parlamencie – by ktoś sam siebie właśnie tak określał. Ale trudno znaleźć przykłady z historii, by ktoś w myśl takiej ślepej zasady działał. To rak polskiej polityki”.

„Każdy z nas polityków odpowiada za własne słowa” – skomentował prezes Porozumienia.

Wicepremiera proszono też o odniesienie się do wtorkowego wpisu na Twitterze, w którym sędzia TK Krystyna Pawłowicz udostępniła informacje na temat szkoły podstawowej w Podkowie Leśnej oraz uczącego się tam transpłciowego dziecka. W czwartek poinformowała ona, że dla dobra dziecka kasuje swój wtorkowy wpis i że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż ją o tym poinformowano.

„Nie znam tego wpisu, to nie jest z mojej strony unik. Mogę tylko powiedzieć, że każdy człowiek niezależnie od koloru skóry, płci, tożsamości seksualnej ma taką samą, identyczną godność. A próby odzierania kogokolwiek, zwłaszcza dziecka, z godności są moralnie nieakceptowalne” – powiedział Gowin.

PAP

drukuj