Senat: głosowanie nad zasiłkami chorobowymi służb mundurowych

Senat zagłosuje dziś nad ustawą dotyczącą zasiłków chorobowych służb  mundurowych.  Chodzi o ustawę uchwaloną przez Sejm pod koniec stycznia w myśl której żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i Służby Więziennej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego – tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich „chorobowe” wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Ustawę krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Według związkowców nie zmniejszy ona liczby dni, kiedy funkcjonariusze są na zwolnieniach, spowoduje natomiast, że mundurowi – obawiając się utraty pieniędzy – będą pełnić służbę chorzy, co wpłynie na bezpieczeństwo obywateli.

Związkowcy przekazali marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi petycję, w której domagają się odrzucenia ustawy. Przypomnieli, że MSW nie przedstawiło analiz i badań dotyczących wpływu warunków służby na zdrowie funkcjonariuszy, ani informacji o przyczynach absencji chorobowej mundurowych.

Mjr Zbigniew Głodowski, przewodniczący  Zarządu Okręgowego w Warszawie NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, podkreśla, że ustawa dyskredytuje wszystkich funkcjonariuszy, którzy rzetelnie wypełniają swoje obowiązki.

– Ta ustawa uderza przede wszystkim w dobrze pracujących funkcjonariuszy. Są tacy, którzy nadużywali, a trzeba pamiętać o tym, że zwolnienia lekarskie wydają lekarze na podstawie L4. Jak więc można zarzucać funkcjonariuszom, że korzystają z legalnie funkcjonującego sposobu zwalniania w przypadku choroby? Trudno jest mówić o nadużywaniu, jeśli pojawiają się sytuacje, które można by nazwać nieformalnymi. Byliśmy otwarci i chcieliśmy, aby ten system usprawnić, a nie stosować taki rodzaj rozwiązania, którego w Europie – tej, do której my aspirujemy- nie ma – mówił mjr Zbigniew Głodowski.

Związkowcy zapowiadają, że jeżeli senat przyjmie ustawę w obecnym kształcie, przygotują obywatelski projekt w tej samej sprawie, który zniesie te przepisy.

RIRM

drukuj