fot. naszdziennik.pl

Ustawa antyterrorystyczna będzie rozpatrywana w Senacie

Wieczorem trzy połączone senackie komisje zajmą się tzw. ustawą antyterrorystyczną. Przepisy w ubiegły piątek przyjął Sejm. Podstawowym celem ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa Polaków w obliczu narastającego zagrożenia terrorystycznego.

Dokument daje szersze uprawnienia odpowiednim służbom. Chodzi o możliwości strzału snajperskiego czy zestrzelenia dronu. Zakłada także konieczność rejestracji kart telefonicznych prepaid oraz możliwość blokowania podejrzanych treści w internecie.

Zdaniem opozycji ustawa ograniczy swobody obywatelskie. Dokument trafił do senackich komisji, niewykluczone, że senatorowie zgłoszą poprawki.

Senator Artur Warzocha podkreśla, że ustawa będzie chronić przed atakami i pomagać w zapobieganiu terroryzmowi. Nie ma mowy o inwigilacji. Ustawa jest dostosowana do wymogów NATO – dodaje senator.

– To, że zwiększane zostają uprawnienia poszczególnych służb, organów, które będą zmierzały do tego, żeby podejmować bardzo konkretne i zdecydowane kroki wobec osób, które będą podejrzewane o próbę dokonania zamachu terrorystycznego – nie widzę w tym niczego złego. Te przepisy w żaden sposób nie są niezgodne ani z obowiązującą konstytucją, ani z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, który już kilka lat temu wprost zarzucał naszemu prawodawstwu, że nie przewiduje takich sytuacji. Warto też zwrócić uwagę na to, że my do tej pory nie posługiwaliśmy się takim jednolitym aktem prawnym. Te uprawnienia były rozproszone po innych aktach prawa – mówi senator Artur Warzocha.

Dziś ustawą zajmą się senackie komisje Samorządu terytorialnego, Obrony Narodowej oraz Praw Człowieka.

Po obradach w komisjach, ustawę będzie rozpatrywał na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Senat.

RIRM

drukuj