fot. PAP/Rafał Guz

Poseł P. Lisiecki o senackiej propozycji tzw. zamrożenia bonifikat: Godna rozważenia

Propozycja Senatu jest godna rozważenia – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki komentując przyjętą inicjatywę senatorów dotyczącą tzw. zamrożenia bonifikat. Przyjęty przez Senat projekt został skierowany do Sejmu.

Senat przyjęte w czwartek propozycje wniósł do Sejmu jako własną inicjatywę ustawodawczą. Autorami projektu są senatorowie PiS. Ma on zapobiec praktykom samorządów, powodującym bardzo duże wzrosty kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Inicjatywa to bezpośrednia odpowiedź na próbę obniżki bonifikaty w Warszawie. Według projektu, wprowadzony ma zostać maksymalny poziom wzrostu opłat za użytkowanie wieczyste – mówi poseł PiS Paweł Lisiecki.

– Jeżeli chodzi o działania samorządów, które w pewien sposób starały się wyrwać jak najwięcej pieniędzy z kieszeni obywateli, przygotowując po cichu podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste, starając się wyprzedzić ewentualne przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, to te działania są moim zdaniem co najmniej dziwne, a przede wszystkim uderzające w mieszkańców Warszawy. Inicjatywa Senatu rzeczywiście jest godna rozważenia i trzeba się w Sejmie zastanowić nad tą inicjatywą, tak aby ewentualne tego typu praktyki ze strony samorządu ukrócić – zaznacza Paweł Lisiecki.

Wszystko wskazuje na to, że Sejm senackim projektem zajmie się na jednodniowym posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności wejdzie w życie od nowego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj