fot. pl.wikipedia.org

Senat zajmuje się sprawą budowy Domu Polskiego we Lwowie

Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą na posiedzeniu zamkniętym zajmuje się dziś budową Domu Polskiego we Lwowie. Inwestycja finansowana jest ze środków publicznych przekazywanych w formie dotacji przez izbę wyższą polskiego Parlamentu.

Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości, zwrócił uwagę, że jest to projekt niezwykle ambitny.

– Jest to wielofunkcyjny budynek, który nie tylko ma być domem Polaków mieszkających we Lwowie i obwodzie lwowskich, ale również znajdzie się w nim centrum badawcze, część hotelowa i część biblioteczna – przeznaczona na instytucje kulturalne. Jest to ogromna inwestycja realizowana przez wiele lat. W tej chwili na jej ukończenie prawdopodobnie potrzeba kwoty ponad 20 mln zł. Nie potrafię powiedzieć, czy uda się wygospodarować całą kwotę z tegorocznych środków – mówił senator.

Budowę placówki rozpoczęto w 2015 roku i planowano, że zostanie oddana do użytku w bieżącym roku. Ostatecznie do końca 2018 r. inwestycja ma osiągnąć stan surowy, a oddanie jej do użytku planowane jest do 2020 roku.

W ubiegłym roku sprawa budowy Domu Polskiego była przedmiotem zainteresowania m.in. marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Wskazał on wtedy, iż w realizacji inwestycji są „duże nieprawidłowości”, a przekazane wcześniej na nią środki „nie zostały poddane wystarczającej kontroli”.

RIRM

drukuj