fot. PAP/Maciej Kulczyński

Z. Ziobro: 6 ml zł na OSP na Dolnym Śląsku

Około 6 mln zł na zakup sprzętu ratowniczego otrzymają z Funduszu Sprawiedliwości dolnośląskie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych – poinformował w poniedziałek we Wrocławiu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W regionie jest ponad 700 jednostek OSP; o fundusze dla nich mogą strać się gminy i miasta powiatowe z całego województwa.

Fundusz Sprawiedliwości to ogólnopolski program ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dzięki któremu do OSP w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy. Pilotaż tego programu był przeprowadzony w woj. małopolskim, gdzie zakupionych zostało za 10 mln zł m.in. ponad 200 defibrylatorów i 600 zestawów ratowniczych.

Jak powiedział Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej we Wrocławiu, według danych to strażacy z OSP najczęściej jako pierwsi docierają w miejsca, gdzie doszło do wypadku drogowego.

„Od ich pomocy często zależy, czy ranni w takim wypadku przeżyją” – mówił minister.

Zaznaczył, że z Funduszu Sprawiedliwości na potrzeby dolnośląskich OSP zostanie przeznaczonych około 6 mln zł.

„To pieniądze, które powinny zostać wydane m.in. na specjalistyczne torby medyczne, w których znajdą się niezbędne urządzenia medyczne związane z ratowaniem życia. To środki, za które będzie można kupić również na przykład nożyce hydrauliczne oraz inny sprzęt potrzebny do ratowania rannych w wypadkach drogowych” – mówił minister Ziobro. Dodał, że pieniądze przekazywane dla OSP to również „wyraz szacunku dla ludzi, którzy społecznie niosą pomoc”.

Na Dolnym Śląsku koordynatorem rządowego programu wsparcia dla OSP została minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

„Wiemy, że dofinansowanie OSP to był duży problem, dziś możemy pokryć najpotrzebniejsze wydatki, a przede wszystkim zakup sprzętu ratującego życie” – powiedziała.

Minister dodała, że w regionie jest 718 jednostek OSP, a wnioski o dofinansowanie dla nich mogą składać gminy i miasta na prawach powiatu z całego województwa.

Budżet Funduszu Sprawiedliwości to ponad 100 mln zł, pieniądze pochodzą m.in. od sprawców wypadków drogowych, którzy zostali zobowiązali do wpłaty na fundusz.

W Polsce działa około 16000 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do każdej z tych jednostek ma trafić podstawowa torba ratownicza R1 z najnowocześniejszym wyposażeniem do udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Koszt takiej torby to około 6 do 8 tys. zł.

PAP/RIRM

drukuj